Dlaczego nie mam takiej erekcji jak wcześniej?

Siema. Mam 22 lata. Jestem aktywnym mężczyżną pozbawionym wszelkich nałogów. Nie palę, nie piję. Uprawiam dużo sportu. Codziennie praktycznie jakiś inny. Od pewnego czasu zauważyłem, że nie mam już tak mocnej erekcji, jak w wieku 19 lat, kiedy wręcz mój członek był twardy jak kamień. W dodatku przeczytałem, że jeśli rano nie mam porannej erekcji, to powinienen iść do lekarza. A u mnie w ogóle nie ma porannej erekcji. Przy masturbacji członek też nie jest twardy tak jak kiedyś (w wieku 19 lat). Podczas seksu, który odbyłem pierwszy raz z kobietą opadł mi w trakcie stosunku. Może było to zmęczenie, bo czułem się zmęczony. Nie palę, nie piję, uprawiam mnóstwo sportu, a mam jakieś problemy ze wzwodem i przez to czuję się źle. Nie wiem co robić z tym panie doktorze. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.
Zaburzeniami erekcji określa się sytuację kiedy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia i / lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku.
Zaburzenia erekcji bywają przewlekłe. Przedłużający się problem odbija się na ogólnym zdrowiu pacjenta, a szczególnie jego sferze emocjonalnej.
Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele i wynikają one zarówno z czynników fizycznych, jak i psychicznych.
Przyczyny organiczne, dotyczące ok. 80% przypadków, są związane z:
- nieprawidłowościami i uszkodzeniami naczyń i ciał jamistych prącia,
- niektórymi zaburzeniami neurologicznymi i hormonalnymi,
- chorobami (np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek),
- zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym,
- przyjmowaniem leków (m.in. przeciw nadciśnieniu tętniczemu, przeciwdepresyjnych, uspokajających, diuretyków) oraz narkotyków,
- paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu.
Warto pamiętać, że kłopoty z erekcją mogą towarzyszyć każdej chorobie (nawet przeziębieniu), która przejściowo powoduje u mężczyzny zmęczenie i osłabienie.
Natomiast przyczyny psychogenne wiążą się z ośrodkowym blokowaniem mechanizmów erekcji powstającym bez urazów fizycznych, takimi jak np.:
- lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku,
- niska samoocena (w odniesieniu do własnej osoby i oceny swojej pracy),
- problemy w istniejącym związku, np. ochłodzenie uczuć, poczucie winy, itp.,
- zahamowania w odniesieniu do aktu seksualnego, spowodowane np. poprzednimi złymi doświadczeniami
 lęk przed posiadaniem dzieci lub zarażeniem się chorobą weneryczną.
Obecnie uważa się, że pomiędzy 70 a 80% przypadków zaburzeń erekcji związanych jest z innymi schorzeniami
np. miażdżycą, cukrzycą, zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym i lekami. Natomiast zaburzenia o podłożu psychologicznym są bardziej charakterystyczne dla młodszych pacjentów.
Czynniki ryzyka:
- Hormony - Po 40 roku życia obniża się poziom testosteronu, co wiąże się ze zmniejszeniem zainteresowania seksem.
- Rak prostaty i inne schorzenia gruczołu krokowego - Nowotwory i operacje prostaty oraz operacje w obrębie jelita grubego mogą także być przyczyną wystąpienia kłopotów z erekcją.
- Leki - Prawie jedna czwarta przypadków wystąpienia kłopotów ze wzwodem spowodowana jest przez leki, np. leki obniżające ciśnienie (leki moczopędne, beta blokery), leki na chorobę wrzodową żołądka, chemioterapia i większość leków przeciwdepresyjnych. Na szczęście w większości przypadków objawy ustępują po odstawieniu leczenia.
- Urazy - Urazy rdzenia kręgowego i miednicy (złamania) mogą być przyczyną zaburzeń erekcji.
- Palenie papierosów i picie alkoholu - Długoletnie palenie papierosów powoduje zaburzenia przepływu naczyniowego i powstanie miażdżycy. Alkohol w małych ilościach pomaga w osiągnięciu wzwodu, ale w większych go utrudnia.
- Starzenie - Starzenie się organizmu powoduje zaburzenie przepływu krwi przez ciała jamiste prącia. Po osiągnięciu orgazmu znacznie wydłuża się czas potrzebny do osiągnięcia kolejnej erekcji.
- Czynniki psychologiczne - Każdy czynnik stresogenny może być przyczyną poważnych zaburzeń seksualnych. Pobudzenie i depresja stanowią czynniki bezpośrednio związane z zaburzeniami erekcji.
- Inne czynniki - Spośród innych czynników można przykładowo wymienić wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, utratę pracy czy zbyt małe zarobki.
Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które chętnie odpowiemy.

Pozdrawiamy,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl