Dlaczego nie mogę schudnąć, chociaż odżywiam się zdrowo i regularnie?

Mam 33 lata, jestem matką 11-latka, wzrost 170 cm, waga 68 kg. Pracuję w biurze - siedzący tryb prac. Jem na śniadania 2 kanapki (wędlina, ser żółty, warzywa, pieczywo rożne, ciemne i jasne), ok. 10.00 jakiś owoc, potem jogurt z płatkami owsianymi czy zbożowymi, ok. 17-18.00 obiad - raz zupa, raz drugie danie. I koniec. Nie podjadam słodyczy, nie objadam się chipsami, nie mówię, że nie jadam w ogóle, ale nie przepadam, zatem i często nie jadam. Pływam raz w tygodniu, jeżdżę na rowerze, biegam, jeżdżę na rowerku stacjonarnym codziennie. Z uwagi na kłopoty z nerkami codziennie wypijam 1,5 l wody niegazowej, gazowanych napoi nie lubię, do tego normalnie jakaś kawa, jakaś herbata, sok marchewkowy. Używam słodzika. Generalnie chodzi o to, że wydaje mi się, że nie jem przesadnie, a zrzucić choć kg jest mi bardzo ciężko. Boleję nad brzuszkiem, który płaski nie jest, biodra się poszerzają... Zaczęłam stosować suplement wspomagający odchudzanie, ale nie widać efektów, po 1,5 miesiącu stosowania. Zauważyłam też, że po wypróżnieniach tak jakby puchły mi wnętrzności, jelita od środka. Jestem napompowana, wyglądam jak w ciąży, stan ten mija po 15-20 minutach. Taka sytuacja powtarza się praktycznie za każdym razem. Proszę o odpowiedź, czy to normalny stan, gdzie popełniam błędy w utrzymaniu choć tej wagi co mam? Pozdrawiam, Danona

Lek. Marta Hat

Witam!
Ważne, aby analizując Pani przypadek uwzględnić kilka dodatkowych informacji: od kiedy stara się Pani schudnąć, od kiedy jest stosowana aktywność fizyczna w takiej formie jak to Pani przedstawiła, czy w ostatnim czasie stosowała Pani jakieś diety, czy sposób odżywiania się zmienił.
Przyczyn przedstawionej przez Panią sytuacji może być kilka:
- zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana treningiem, tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny, warto zwrócić uwagę na wymiary;
- przy szacowaniu tempa utraty masy ciała, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy;
- spowolnienie metabolizmu spowodowane zbytnią dysproporcją między dostarczanymi a spalanymi kaloriami albo krótkim odstępem od zakończenia poprzedniej diety;
- przyczyna hormonalna , problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.

Pani zapotrzebowanie kaloryczne, biorąc pod uwagę codzienną aktywność fizyczną wynosi ok. 2500kcal. Aby schudnąć 1 kg dieta powinna oscylować w okolicy 1400kcal/dobę.
Z opisu wynika, że odżywia się Pani całkiem dobrze, można by pomyśleć o zwiększeniu ilości posiłków do pięciu, aby największej porcji energii nie przyjmować wieczorem. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kolację są produkty czystobiałkowe.
Bardzo dobrze, że stara się Pani ćwiczyć. Trening aerobowy (basen, rower, bieganie) powinny mieć miejsce 4-6 razy w tygodniu po co najmniej 40minut (po ćwiczeniach rozciąganie).
Dodatkowo wskazane byłyby ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute. Później polecam programy Tamilee Webb oraz A6W.
Pozdrawiam serdecznie!