Nie mogę zajść w ciążę pomimo stosunków w dzień owulacji

Witam, chciałabym zapytać dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Pół roku temu odstawiłam pigułki i od trzech miesięcy staram się o dziecko. W ostatnim miesiącu kupiłam testy owulacyjne i wyszło mi że 13 i 14 luty mam owulacje, więc się staraliśmy, dzisiaj 23 lutego zrobiłam test i wyszło brak ciąży. Jaka może być przyczyna tego, że nie mogę zajść w ciążę? Słabe plemniki czy ze mną coś nie tak? A może za wcześnie zrobiłam test? Zastanawiam się jaka może być przyczyna tego, że nie mogę zajść w ciążę. Nie chcę jeszcze iść do lekarza, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że być może będzie to konieczne. Boję się jednak, że wizyta u lekarza będzie równała się z przyznaniem do tego, że coś jest ze mną nie tak i nie mogę zajść w ciążę na przykład z powodu bezpłodności... Bardzo proszę o jakiekolwiek porady co jeszcze mogę zrobić. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Wbrew pozorom by zajść w ciążę nie wystarczy odbyć stosunek płciowy w czasie owulacji. Testy owulacyjne o, których Pani mówi mają pewien zakres błędu. W dodatku jest bardzo dużo czynników wpływających na płodność w danym okresie - np. stresy, dieta, brak odpowiedniego czasu bez stosunku przed tym w czasie owulacji, infekcje i wiele innych. Średni czas starania się o dziecko wg. badań wynosi ok. roku. Tak więc to, że nie udało się Państwu tego osiągnąć od 3-ech miesięcy nie świadczy o niczym złym. Proponuję podejść do tego problemu bezstresowo. Czerpać z tego radość i przyjemność, a na pewno doczekają się Państwo oczekiwanego potomka. Odnośnie bardziej praktycznych rad. Oprócz tego by wiedzieć kiedy kobieta ma dni płodne (metoda kalendarzykowa, mierzenie temperatury ciała, obserwacja śluzu, testy owulacyjne czy też badanie ultrasonograficzne przezpochwowe), bardzo ważna jest jakość nasienia mężczyzny. Należy w tym okresie zaprzestać przyjmowania alkoholu, kawy w nadmiarze, palenia tytoniu, a także ostro przyprawianych potraw. Aby sperma miała najlepszą jakość stosunek płciowy mający na celu zapłodnienie powinien być poprzedzony kilku dniowym (5-7 dni) okresem wstrzemięźliwości. Jeśli nie uda się Państwu zajść w ciążę w ciągu roku, przy założeniu regularnego starania się o potomka, proszę zgłosić się do ginekologa w celu diagnostyki. Ogólnie w okresie prokreacyjnym należy odwiedzić swojego ginekologa w celu wykonania kilku podstawowych badań, w tym cytologii szyjki macicy, posiew z pochwy i inne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.