Dlaczego nie potrafię rozmawiać z rówieśnikami - czy powinienem pójść do psychologa?

Witam, mam 18 lat. Jestem osobą nieśmiałą, nie można powiedzieć bym miał przyjaciół, mam duży problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Czego przykładem może być moja klasa – dobiega końca druga klasa liceum, a ja prawie z żadną osobą z klasy nie zamieniłem choćby słowa. Jeśli już coś mówię to tylko, gdy proszę o notatki (co jest dla mnie bardzo ciężkie, ponieważ gdy proszę kogoś o notatki, zadanie itp. to czuję straszne wyrzuty sumienia, że zawracam głowę osobie z którą w ogóle nie gadam). Najgorsze jest to, że są w mojej klasie (w której jest tylko 2 chłopaków, reszta dziewczyny), z którymi chciałbym gadać, ale nie potrafię znaleźć wspólnego języka, w ogóle nie wiem o czym miałbym gadać... Poza tym w towarzystwie osób z którymi chciałbym pogadać, często jest drugi chłopak z klasy, który jest całkowitym moim przeciwieństwem (nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów, jest wyluzowany, pewny siebie itp.), a przy nim czuję się... bezsilny. Poza tym nie mam chęci do życia, mało co mnie cieszy, jestem pesymistą , głównie tylko się czymś martwię, mam wrażenie, że denerwuje ludzi samą swoją osobą i robię tylko problemy. Duży okres czasu (bo jakieś 7 lat) dawałem sobie radę z tym, że nie potrafię odnaleźć się w święcie, ale powoli mam już dość, mam myśli o samobójstwie (jedynie religia mnie przed tym powstrzymuje). Co powinienem zrobić?

Witam!

Spotkania z psychologiem są dobrym pomysłem. Warto, żebyś zaczął się rozwijać społecznie i przełamywał swoje ograniczenia. Jesteś młodym mężczyzną i dzięki pracy nad swoimi problemami możesz stać się osobą taką, jaką chciałbyś być. Dlatego warto rozpocząć trening swoich umiejętności społecznych i otwartości na innych.
 Praca z psychologiem może pomóc Ci przezwyciężać lęki i uczyć się funkcjonowania w relacjach międzyludzkich. Ty sam możesz wpłynąć na swoje samopoczucie i zachowanie. Wraz z psychologiem mógłbyś popracować nad swoją samooceną oraz pewnością siebie. Z Twojego listu wynika, że sam siebie oceniasz negatywnie, nie mając takich informacji ze swojego środowiska rówieśniczego. Wiele Twoich problemów może być wywołanych zaburzonym postrzeganiem swojej osoby, przez co możesz się wycofywać i izolować od kolegów i koleżanek. Rozmawiać z innymi można o wszystkim o czym tylko zapragniesz. Warto na początek gadać o neutralnych lub bezpiecznych sprawach - pogodzie, klasówce, wydarzeniu w szkole czy nowym filmie w kinie. Takie tematy nie wymagają ujawniania swoich głębokich przeżyć i zapewniają poczucie bezpieczeństwa w rozmowie z nieznajomą osobą. Pamiętaj, że inni wyczuwają to, czy się denerwujesz czy jesteś zadowolony i spokojny. Twoje napięcie może powodować, że Twój rozmówca czyje się niepewnie i ma trudność z prowadzeniem rozmowy, tak samo jak Ty. Warto byś również wiedział, że jesteś dla ludzi bardziej atrakcyjny, kiedy sam siebie akceptujesz i lubisz.
Postaraj się nie myśleć za innych. Jeśli czujesz, że kogoś denerwujesz, to go o to zapytaj. Obecnie sam tworzysz w myślach wyobrażenia na temat tego, co myślą o Tobie inni. Ale niestety nie wiesz tego na pewno, bo nie wiesz tego od nich. Dlatego tak ważne są rozmowy, ale także samoakceptacja. Pomoc psychologa może pozwolić Ci poznać siebie lepiej i odkryć w sobie optymizm oraz szereg pozytywnych cech, które sprawią, że polubisz sam siebie. Zastanów się także, czy opisane problemy - pesymizm, niska samoocena, zamartwianie się, myśli samobójcze towarzyszą Ci od dawna, czy pojawiły się jakiś czas temu i powodują obniżenie nastroju.
Objawy są niepokojące i dobrze byłoby skonsultować je z lekarzem psychiatrą, gdyż mogą być one związane z depresją. Jednak zdiagnozować problem można wyłącznie na bezpośredniej wizycie u lekarza.

Pozdrawiam

Witam,

przejawiane przez Pana objawy mogą być wskaźnikiem depresji - stan ten wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego i/lub psychoterapii. Wskazana jest konsultacja psychiatryczna i psychoterapeutyczna, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie