Dlaczego nie widać pęcherzyka ciążowego - czy doszło do poronienia?

Witam.

21 lipca miałam ostatnią miesiączkę. 17 sierpnia test ciążowy wykazał wynik pozytywny - dwie kreski,  jedna bardzo słaba. Dwa dni później udałam się do ginekologa w celu dokładnego przebadania. USG wykazało maleńki pęcherzyk ciążowy (?) o wielkości 3,1mm - z założenia wielkości 3tc. 7d. Dwa dni później udałam się ponownie do Pani doktor, gdyż miała wątpliwości (błędnie zinterpretowałam miesiączkę przy pierwszej wizycie). Niestety na USG pęcherzyk nie był już widoczny.

W trakcie robiłam badanie na BHCG - wynik jak na 4 tydz - 423,60mUI/ml, a także brałam dopochwowo L*** 2 tabletki dwa razy na dobę. Lekarka nie mogąc znaleźć pęcherzyka stwierdziła wczesne poronienie. W tym czasie nie miałam żadnych niepokojących objawów, oprócz nasilających się w ostatnich dniach mdłości, oraz stale powiększonych piersi. Wczoraj zrobiłam test ciążowy - nie miałam możliwości zbadania krwi ze względu na urlop. Pokazał dwie, tym razem bardzo wyraźne kreski . Czy to może oznaczać , że USG nie było w stanie odnaleźć pęcherzyka? Proszę o sugestie i odpowiedź. W poniedziałek wybieram się do innego lekarza, tymczasem jestem skonsternowana całą sytuacją. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

We wczesnym etapie ciąży zdarzają się sytuację, że pomimo pozytywnego testu ciążowego w badaniu USG pęcherzyk ciążowy nie jest widoczny.

Myślę, że powinna Pani przede wszystkim powtórzyć badanie beta HCG które nie tylko wskazuje na obecność ciąży ale również określa jej prawidłowy rozwój.

Im bardziej zaawansowana jest ciąża tym łatwiej jest w USG uwidocznić pęcherzyk ciążowy.

Pozdrawiam!