Kiedy widać brzuch w ciąży?

Witam! Chciałabym zapytać kiedy widać brzuch w ciąży? Jestem w 19 tygodniu ciąży. Wydaje mi się, że mój brzuch jest bardziej tłuszczowy niż ciążowy. Czy powinnam już zauważyć ciemną linię od pępka w dół? Wydaje mi się, że czuję ruchy dziecka. Martwię się tym brzuchem:(. Kiedy leżę na plecach praktycznie brzucha nie ma. Proszę o odpowiedź kiedy widać brzuch w ciąży i czy fakt, że w 19 tygodniu ciąży u mnie tego brzucha praktycznie nie widać to jest powód do zmartwień? Boję się, że coś jest nie tak i dziecko nie rozwija się prawidłowo... Lekarz, do którego chodzę twierdzi, że nie ma powodu do obaw, że tak się zdarza, że każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, ale ja się cały czas martwię. Dlaczego w przypadku mojej ciąży wciąż nie widać brzucha? Czy jest powód do niepokoju? Z góry dziękuję za każdą informację i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani opisu wnioskuję, iż jest Pani osobą szczupłą. Wielokrotnie obserwowany jest niesymetryczny wzrost obwodu brzucha u pań z talią osy a paniami z otyłością brzucha. Wymiar brzucha nie jest obiektywnym i miarodajnym czynnikiem rozwoju dziecka. Na tym etapie ciąży brzuszek może być jeszcze praktycznie niewidoczny. Jeżeli ma Pani obawy o wygląd brzucha, może Pani porozmawiać z mamą. Często obserwowane jest podobieństwo w wyglądzie brzuchów mam na przełomie pokoleń. Co ważne, mama powinna mieć podobną do Pani figurę. Oczywiście wszystkie powyższe rozważania są jedynie efektem wieloletnich obserwacji. Nie są to wyniki badań klinicznych. Pierwsze ruchy dziecka odczuwane są zwykle z 20-22 tygodniu ciąży. Wieloródki nierzadko obserwują ruchy dziecka nawet 2-4 tygodnie wcześniej. Brązowienie kresy białej obserwowane jest na przełomie 4-5 miesiąca ciąży, tj. między 20 a 24 tygodniem. Wynika z tego, iż w najbliższych dnia zacznie obserwować Pani wiele zmian w swoim wyglądzie.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.