Dlaczego od kilku miesięcy bolą mnie piersi?

Witam, mam do Pana pytanie.

Jakiś czas temu będąc w Polsce zrobiłam sobie prywatnie badanie usg piersi, ale niestety nie zdążyłam tego skonsultować z lekarzem. Mam 30 lat. Badanie wykonane na koniec września. Opis badania: Sutki o budowie mieszanej z cechami włóknienia tkanki gruczołowej bez litych obszarów patologii. Widoczne pojedynczo porozrzucane węzły pachowe do śr. 6mm. Węzły chłonne nad i podobojczykowe, przymostkowe nie powiększone w usg. Czyli chyba nic się nie dzieje. Ale niestety mam ogromny problem z lewą piersią - od mniej więcej lipca czuję ciągły ból w prawym górnym kwadracie oraz z lewej strony, mniej więcej po środku. Nie ma to raczej związku z okresem, ponieważ ból występuje przez cały miesiąc. Biorę tabletki antykoncepcyjne bez przerwy od 8 lat (były zmieniane w tym czasie). Zaczęłam stosować maść, bo tylko w ten sposób mogę normalnie funkcjonować. Nie wiem czy przyczyną bólu mogło być nadmierne korzystanie z siłowni?

W lewej piersi z lewej strony wyczułam tak jakby coś na kształt włókna. Czy to możliwe, że coś się zmieniło w ciągu 2 miesięcy od badania? W Anglii nie mogę się doprosić o skierowanie na badania, bo doktor stwierdził, że nic mi nie jest, a następne badanie w PL mogę zrobić dopiero w czerwcu. Ostatnia rzecz, moja mama ma raka piersi, w tej chwili jest po mastektomii i chemioterapii. Więc dodatkowo jestem obciążona genetycznie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji wydaje się, że przyczyną dolegliwości może być mastopatia lub mastalgia.
W ciągu 2 miesięcy zmiany prawdopodobnie nie uległy dużej progresji, ale warto byłoby wykonać to badanie nawet ze względu na stwierdzone powiększenie węzłów chłonnych.
Uważa się, że czynnik genetyczny dotyczy 5% raków piersi, tzn. że zdecydowana większość pojawia się sporadycznie bez związków z obciążeniem genetycznym. Jednakże warto wykonać badanie genetyczne w kierunku obecności genów BRCA, ażeby można było bardziej dokładnie kontrolować piersi.
Warto rozważyć ponowne prywatne wykonanie badania USG i wówczas skonsultowanie problemu z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl