Dlaczego po ciąży i karmieniu maleją mi piersi?

Witam,

mam 27 lat. Od 2 lat mam dziecko, które karmiłam piersią ok. 11 miesięcy. Nigdy nie miałam dużych piersi, ale po zakończeniu karmienia zauważyłam znaczne kurczenie się ich co było dla mnie normalne, jednak minął rok, a moje piersi nadal maleją - czasem mam wrażenie, że pozostała już mi tylko rozciągnięta skóra, prawie nie wyczuwam gruczołów.

Proszę o radę, co może być przyczyną i czy może mieć na to wpływ przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (przed ciążą ich nie brałam)?

Czy powinnam zgłosić się do jakiegoś specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Fizjologiczną rzeczą jest inwolucja tkanki gruczołowej po zaprzestaniu karmienia. Wówczas zmienia się nie tylko wielkość piersi, ale także kształt i skład tkankowy piersi w stosunku do czasu sprzed ciąży.
Tabletki antykoncepcyjne, szczególnie dwuskładnikowe, poprzez zawartość estrogenów nie powinny wpływać ujemnie na wielkość piersi, a wprost przeciwnie - zazwyczaj poprzez wiązanie wody mogą powodować obrzęk i zwiększenie objętości piersi.
W opisanej sytuacji można skonsultować problem z ginekologiem, jednakże możliwości powiększenia piersi są ograniczone.

Redakcja abcZdrowie.pl