Dlaczego po endoprotezie boli mnie biodro?

Witam. W 2007 r. miałam wszczepioną endoprotezę połowiczą - złamanie szyjki kości udowej lewej. Od dnia operacji do dzisiaj odczuwam ból po zewnętrznej stronie uda, między biodrem a kolanem, w okolicy blizny pooperacyjnej. Miejsce to jest bardzo wrażliwe i czasami czuję pieczenie, a przy dotyku ból jest straszny. Około rok po operacji chodzenie zaczęło mi sprawiać coraz gorszy ból i znowu zaczęłam chodzić o kuli. Boli mnie w pachwinie, po wewnetrznej stronie uda aż do kolana, coraz częściej też pod kolanem. Po środkowej stronie uda, czasami nawet do stopy. Boli mnie także biodro i ze zdjęcia wynika, że mam zwyrodniałą panewkę. Od tego też czasu zaczął bardzo mi dokuczać kręgosłup, nie wiem czy to ma związek. Robiłam badanie TK i wynik nie jest najlepszy. Lekarze nie wiedzą, dlaczego boli mnie w okolicy blizny, a ja nie potrafię udowodnić. Cały czas biorę tabletki przeciwbólowe, nie mogę chodzić, wchodzenie na schody jest dla mnie męką. Nie sypiam po nocach i nie daję już rady z tym wszystkim. Lekarz orzecznik stwierdził, że wszystko jest w normie i jestem zdolna do pracy. Proszę o wyjaśnienie moich dolegliwości i poradę jak mogłabym przekazać, wytłumaczyć swojemu lekarzowi.  Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W razie bardzo nasilonych zmian w panewce stawu biodrowego należy zastanowić się ze swoim lekarzem ortopedą, czy są wskazania do całościowej endoplastyki stawu.

Bóle, które Pani opisują najprawdopodobniej mają dwa źródła: mogło dojść podczas operacji do uszkodzenie gałązek unerwiających tę okolicę, przez co są obecne dolegliwości. Przy tego rodzaju bólu zwykłe tabletki przeciwbólowe dostępne na receptę, zazwyczaj są nieskuteczne. Myślę, że warto zgłosić się do Poradni Leczenia Bólu.

Ponadto często przy kłopotach ze stawem biodrowym, na skutek nierównomiernego obciążania kończyny, dochodzi do przysspieszania rozwoju zwyrodnienia odcinka lędźwiowego. W pierwszej kolejności należy wykonać rtg odcinka lędźwiowo-ogonowego, a następnie rozważyć wskazania do rezonansu magnetycznego tego odcinka.

Po osiągnięciu w miarę zadawalającego efektu przeciwbólowego, nastęnym bardzo ważnym elementem będzie rehabilitacja. Nie powinno sie tego elemetu pominąć.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!