Dlaczego po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie pojawiło się krwawienie?

Witam! Moja pani doktor postanowiła, że muszę na jakiś czas zrezygnować z antykoncepcji doustnej. Skutkiem tego jest, iż czekam na pierwsze krwawienie z odstawienia tabletek. Otóż mój cykl trwa 36 dni i jest brak okresu. W 33 dniu robiłam test: nie jestem w ciąży i nie było możliwości, żebym w niej była. Jest również taka rzecz, że gdy sama sobie badam szyjkę, to od tego 33 dnia wokół szyjki jest odrobinka krwi, w tym czasie mój brzuch ćmił - tak jak w czasie menstruacji przy braniu leków antykoncepcyjnych. Tak więc nie mam takiej ilości krwi jak normalny okres ani bólu, jest troszeczkę krwi na szyjce macicy. Czy jest to normalne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy powinnam iść do ginekologa na kontrolę? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź! Anna

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety w swoim zapytaniu nie uwzględniła Pani dwóch istotnych informacji. Po pierwsze, istotna jest przyczyna, dla której Pani lekarz odstawił antykoncepcję hormonalną. Jeśli istnieją przesłanki do przerwania stosowania tabletek antykoncepcyjnych to krwawienie może mieć zmieniony charakter lub nie wystąpić wcale.

Po drugie brak danych na temat poprzednich krwawień, ich charakteru i czasu występowania także utrudnia postawienie jednoznacznej odpowiedzi.

Warto jednak podkreślić, że jeżeli test ciążowy wyszedł negatywnie to nie ma Pani większych powodów do obaw. Zdarza się, że między opakowaniami lub po odstawieniu preparatu miesiączka nie wystąpi wcale. Jednorazowa sytuacja tego typu nie stanowi problemu. Powtórzenie sytuacji po kolejnym miesiącu jest wskazaniem do wizyty kontrolnej u lekarza.

Krew w okolicy szyjki może świadczyć o rozpoczynającym się krwawieniu. Niestety bez zbadania Pani i bez dokładnych informacji na temat przyczyn odstawienia antykoncepcji nie mogę powiedzieć nic więcej.

Pozdrawiam