Dlaczego po odstawieniu tabletek okres się spóźnił, następnie wystąpił znowu po 10 dniach?

  Witam! Zastanawiam się co może być przyczyną mojej dolegliwości? Przez ponad rok brałam tabletki antykoncepcyjne, po jednym z okresów postanowiłam zrobić przerwę. Kolejny okres dostałam z opóźnieniem około tygodniowym - był normalny, trwał 5 dni, ale po około 10 dniach dostałam kolejny okres - był mocny, ciemnoczerwony i trwał dwa dni, trzeciego dnia tylko plamienie a 4 już absolutnie nic. Drugi okres nadszedł jeden dzień po stosunku z zabezpieczeniem - co może być tego przyczyną? Czy to ciąża, czy zwykły nieregularny okres - nadmieniam iż w ostatnich 2 miesiącach miałam sporo nieprzyjemnych przeżyć.

Witam serdecznie!

Trudno jest ustalić właściwą przyczynę Pani dolegliwości bez możliwości zbadania Pani i uszczegółowienia wywiadu.

Wystąpienie okresu z prawie tygodniowym opóźnieniem po zrobieniu przerwy od tabletek jest całkowicie normalne. Jest to spowodowane faktem, że pierwsza owulacja po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej występuje zwykle 7 dni później, przez co wydłużeniu ulega cały cykl.

Niepokojące jest natomiast późniejsze krwawienie (nie mylić z okresem). Ze względu na wystąpienie krwawienia po stosunku należy wykluczyć m.in nadżerkę.

Pytanie również brzmi, kiedy wykonywaną miała Pani ostatnią cytologię.

Jeżeli podejrzewa Pani, ze może być w ciąży, proszę wykonać test ciążowy.W przypadku negatywnego wyniku powinna Pani udać się na kontrolę ginekologiczną, w celu diagnostyki krwawień śródcyklicznych.

Pozdrawiam