Dlaczego w trakcie przedłużania brania tabletek wystąpiło plamienie?

Witam! Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio byłam w szpitalu, zatem nie zrobiłam 7-dniowej przerwy na miesiączkę. W szpitalu przez stres wzięłam jednego wieczoru dwie tabletki, ale to było tydzień przed wystąpieniem plamienia. Pod koniec brania ostatniego opakowania (dwóch ostatnich tabletek) dostałam plamienia i lekkiego krwawienia. Zaznaczam, że biorę obecnie silne sterydy. W tym momencie wzięłam ostatnią tabletkę i czekam na okres. Czy takie plamienie jest normalne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W Pani przypadku doszło do wystąpienia kilku czynników mogących wywołać plamienie międzymiesiączkowe. Po pierwsze, w poprzednim cyklu nie zrobiła Pani 7-dniowej przerwy, co spowodowało stałe narastanie endometrium. W konsekwencji śluzówka macicy zaczęła się złuszczać jeszcze przed obniżeniem stężenia hormonów we krwi. Po drugie, stres związany z operacją, jak i sam zabieg będący dla organizmu sytuacją stresogenną, mogły doprowadzić do delikatnych plamień. Po trzecie, najważniejsze - wspomniała Pani, że przyjmuje Pani sterydy.
Endometrium jest tkanką wrażliwą na hormony steroidowe, głównie estrogeny i gestageny, ale nie tylko. Stosowanie glikokortykosteroidów w leczeniu choroby podstawowej może mieć działanie niepożądane w postaci plamień międzymiesiączkowych.
Jeżeli plamienia nie ustąpią lub będą coraz silniejsze, wskazana będzie konsultacja ginekologiczna.
Pozdrawiam