Dlaczego wszystko widzę w czarnych barwach?

Witam, jestem w strasznym dołku, od kiedy mój ukochany wyjechał pracować w Irlandii. Codziennie zadręczam się lękiem o niego, myślę, czy u niego wszystko w porządku. Mam wrażenie, że to już przeradza się u mnie w obsesję. Nie potrafię powiedzieć sobie, że nie napisał mi SMS-a tylko dlatego, że ma dużo pracy, ale od razu myślę, że coś mu się stało. W tej chwili też czekam, aż odezwie się do mnie na skypie i już wyobrażam sobie straszne rzeczy. Jestem przez to zestresowana i zmęczona. Czy to są objawy jakiejś specyficznej depresji?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisuje Pani głównie objawy lękowe, stąd raczej zastanawiałbym się nad możliwością wystąpienia u Pani zaburzeń nerwicowych, być może na gruncie osobowościowym (czy ma Pani skłonność do zamartwiania się, reagowania lękiem w sytuacjach stresowych?).

Wydaje mi się, że powinna Pani udać się po poradę do psychologa.

Czy zauważyła Pani, iż Pani emocje, szczególnie te silne, koncentrują się wokół myśli, negatywnych założeń (np: "On nie dzwoni, bo coś się stało"). Warto byłoby pójść dalej w tych rozważaniach i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak się czuję? Czy uczucia wypływają ze mnie? Czy mogę zmienić swoje emocje, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy gdyby udało się nie odczuwać tak silnego stresu, myśli Pani, że łatwiej byłoby Pani funkcjonować? Czy warto udać się po pomoc do specjalisty?

Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnych świąt.