Dlaczego wyniki są gorsze, pomimo że dziecko dostaje żelazo?

Odebrałam morfologię mojego Ignaca - 3 lata i 10 m-cy i mamy pewne niedociągnięcia: WBC – 8,3 (trzy tyg. temu było 11,70) RBC – 4,26 (trzy tyg. temu było 4,43) HGB – 10,9 (trzy tyg. temu było 11,30) HCT – 32,9 (trzy tyg. temu było 33,5) MCV – 77,0 (trzy tyg. temu było 76,0) MCH – 25,5 (trzy tyg. temu było 25,4) MCHC – 33,0 (trzy tyg. temu było 33,6) PLT – 485 (trzy tyg. temu było 384) RDW – 14,0 (trzy tyg. temu było 14,4) MPV – 8,1 (trzy tyg. temu było 7,4) Limfocyty % - 36,7 Neutrofile % - 55,6 MXD % - 7,70 Limfocyty - 3,00 MXD - 0,6 Neutrofile - 4,7   Od trzech tygodni bierzemy żelazo i dlaczego HGB spada? I inne też?
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Przytoczone wyniki badań świadczą o niedokrwistości mikrocytarnej u dziecka. Ten rodzaj anemii występuje w przebiegu niedoboru żelaza, co zostało zdiagnozowane wcześniej i było wskazaniem do rozpoczęcia podawania preparatów żelaza.

Niestety Pani post zawiera za mało, a właściwie nie zawiera, żadnych informacji na temat stanu klinicznego dziecka, ostatnio przebytych chorób ani diagnostyki niedokrwistości u dziecka.

Podawanie dziecku preparatów żelaza jest leczeniem z wyboru. Konieczne jest jednak ustalenie przyczyny niedokrwistości, która najczęściej pojawia się w przebiegu nieprawidłowej dietykrwotoków, krwawień z przewodu pokarmowego, zaburzeń wchłaniania, robaczyc i wielu innych. Bez tego suplementacja żelaza może okazać się niewystarczająca, co zresztą potwierdzają przytoczone wyniki badań.

Podwyższone płytki krwi są objawem narastającej niedokrwistości. Spadek leukocytów jest w tym wszystkim pozytywnym aspektem. Świadczy o ustępującym stanie zapalnym, najprawdopodobniej po infekcji wirusowej, na co wskazuje obniżony poziom limfocytów.

Niestety na podstawie wyłącznych wyników morfologii krwi nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej. Z powyższymi wynikami powinna zgłosić się Pani do lekarza zlecającego badania, który będzie miał możliwość zbadania dziecka i skierowania go na dodatkowe badania.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty