Dlaczego wystapił wcześniejszy okres po odstawieniu hormonalnej antykoncepcji?

Witam, mam 43 lata. Od 15 lat zabezpieczam się tabletkami z przerwami 7-dniowymi. 2 miesiące temu odstawiłam je chcąc odciążyć na jakiś czas wątrobę. Pierwszy okres dostałam w terminie jak zawsze z typowymi objawami (lekkie bóle, zatrzymanie wody, uczucie ciężkości). Drugi dostałam nagle tydzień wcześniej bez żadnego uprzedzenia w postaci początkowego plamienia, bóli i itp.). Czy to jest normalne po odstawieniu, czy to może świadczyć o jakiejkolwiek chorobie, dodam, że czuję się dobrze, nic mnie nie boli. Krew od razu jest czerwona jak w 3. dniu standardowej miesiączki bez skrzepów. Proszę o informacje czy powinnam od razu iść do lekarza, czy poczekać aż przejdzie, i czy tak powinno być? Pozdrawiam, Spirulinka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Często zdarza się, że po odstawieniu tabletek po tak długim czasie ich przyjmowania dochodzi do zaburzeń miesiączkowania. Cykle są nieregularne, krwawienie zmienia swój charakter. Taki stan może utrzymywać się nawet 6 miesięcy. Oczywiście wizyta u ginekologa nie jest złym pomysłem, choć nie wydaje się niezbędna.

Pozdrawiam