Dlaczego wystąpiło u mnie przedwczesne krwawienie w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych (2 tygodnie wcześniej)?

Witam, ostatni dzień okresu miałam 23 października/sobota/. Krwawienie wystąpiło dnia 4 (w ciągu 7-dniowej przerwy od tabletek antykoncepcyjnych). Dnia 9 listopada pojawiło się u mnie krwawienie (ciemnobrunatna ciągnąca się krew z małymi skrzepami). Dziś jest 10 listopada, ból brzucha-skurcze.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienia lub plamienia w ciągu brania tabletek, o ile mają podłoże hormonalne, świadczą zwykle o zbyt małej dawce hormonów w tabletkach w stosunku do potrzeb danej kobiety. Mają zwykle też częściej miejsce w ciągu kilku pierwszych opakowań, u kobiet otyłych lub posiadających zaburzenia hormonalne przed rozpoczęciem brania tabletek. Jeżeli nie należy Pani do żadnej grupy ryzyka, nie jest to jedno z pierwszych opakowań, to krwawienie może mieć inną niż hormony przyczynę, jak nadżerka czy polip szyjki macicy, torbiel jajnika czy mięśniaki macicy. Możliwe również, że cierpi Pani na tzw. krwawienia przełomowe, występujące u kobiet biorących hormony już od dłuższego czasu, np. kilka lat. Krwawienia te nie są groźne, nie zmniejszają też skuteczności antykoncepcji, ale mogą być uciążliwe. Należałoby się udać do ginekologa, który ustali przyczynę krwawienia i zmieni tabletki na inne lub rozpocznę leczenie innej przypadłości.

Pozdrawiam serdecznie!