Dlaczego występują u mnie dziwne bóle głowy, zawroty głowy i uczucie ciężkiego oddychania?

O czym mogą świadczyć zmiany i fale ostre w zapisie EEG? Oto fragment EEG, który mnie najbardziej nurtuje i niepokoi, bo reszta jest w porzadku. 1. W odprowadzeniach tylnych rejestrują się wielkrotnie pojedyńcze, synchroniczne fale ostre niekiedy z towarzyszącą falą wolną. 2. Orzeczenie: Zapis wykazuje niewielkie zmiany podrażnieniowe w odprowadzeniach tylnych nasilające się w czasie hiperwentylacji. Udałam się do neurologa i zaczęłam się badać, bo: bolała mnie głowa, czesto tylko część, a jeżeli już prawa czy lewa strona, to dziwny ból nachodził mi na ucho, miałam wrażenie tak jakby było zapchane watą. Występowały u mnie zawroty głowy, oczy mnie może nie bolały (dno oka przebadałam i jest wszystko ok), ale ćmiły, nie wiem jak to określić - takie senne, ciężkie. Często występuje u mnie uczucie ciężkiego oddychania, duszności, choć badana w tym temacie są również dobre. Kiedyś częściej, teraz mniej, przy wstawaniu robiło mi się ciemno przed oczami i kręciło mi się w głowie. Gdy zasypiam mam uczucie takiego zapadania się i dlatego bardzo często boję się zasnąć, bo mam wrażenie, że się nie obudzę. To chyba jakiś lęk. Ogółem te objawy strasznie mnie męczą. Proszę o pomoc, Patrycja, 18 lat

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Pani fragment opisu EEG, wskazuje na występowanie nieprawidłowości. Jednak nie leczy się samego nieprawidłowego zapisu EEG, tylko objawy występujące u pacjenta. Warto podkreślić, że nieprawidłowy zapis EEG, może występować u osób które nie mają problemów neurologicznych i że z powodu jedynie nieprawidłowego zapisu EEG nie stosuje się żadnych leków. Jeśli nie występują u Pani napady padaczkowe, to należy taki zapis EEG pozostawić bez leczenia do dalszej obserwacji.

Natomiast w diagnostyce bólów głowy badanie EEG, ma niezbyt dużą wartość, a najważniejsze jest wykonanie badanie neuroobrazowego (czyli tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy). Tego rodzaju badanie pozwoli na wykluczenie istotnych nieprawidłowości w mózgu, które mogłyby być przyczyną bólów głowy. W przypadku zawrotów głowy również dużo bardziej przydatne niż EEG jest badanie neuuroobrazowe głowy i ewentualnie RTG lub rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, badanie przepływów w tętnicach dogłowowych oraz konsultacja laryngologiczna.