Dlaczego występuje u mnie brązowy śluz?

Witam,

mam 19 lat i miesiączkuje od 13go roku życia. Od paru miesięcy w środku cyklu pojawia się u mnie brązowy, czasem nawet podchodzący pod czarny kolor śluz. Miesiączkę mam dość nieregularnie, czasem występuje co 29 czasem nawet co 40 dni. Współżyłam z chłopakiem ostatni raz pół roku temu, więc ciążę można wykluczyć.

Nie wiem czy jest się czego obawiać? Dodam, że nie przyjmuję żadnych lekarstw regularnie, a u ginekologa jeszcze nie byłam.
Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam,

mam 19 lat i miesiączkuje od 13go roku życia. Od paru miesięcy w środku cyklu pojawia się u mnie brązowy, czasem nawet podchodzący pod czarny kolor śluz. Miesiączkę mam dość nieregularnie, czasem występuje co 29 czasem nawet co 40 dni. Współżyłam z chłopakiem ostatni raz pół roku temu, więc ciążę można wykluczyć.

Witam!
Jeśli brązowe plamienie pojawia się w okresie okłoowulacyjnym (ok. 2 tygodnie przed miesiączką) to jest najprawdopodobniej objawem jajeczkowania (owulacji). Jeżeli jednak występuje ono po owulacji, w drugiej fazie cyklu, to może być oznaką zaburzeń hormonalnych, tj. hiperprolaktynemia (zbyt duże stężenie prolaktyny we krwi) lub niewydolność ciałka żółtego (zbyt niskie stężenie progesteronu). Rozpoznanie to uprawdopodabnia dodatkowo nieregularność cykli. Radzę Pani udać się na wizytę do ginekologa, który zbada Panią, aby wykluczyć zmiany w narządzie rodnym (jak nadżerka szyjki macicy, która także może wywoływać plamienia/krwawienia) i skieruje Panią na odpowiednie badania hormonalne.
Pozdrawiam serdecznie!