Dlaczego źle się czuję po tabletkach i plastrach antykoncepcyjnych?

Witam. Mam 20 lat, w czerwcu zaczęłam stosować tabletki Y*** (hormonalne tabletki antykoncepcyjne), ale po dwóch pigułkach przestałam, bo miałam straszne bóle brzucha, mdłości i skurcze. W lipcu przykleiłam plaster E*** (hormonalne plastry antykoncepcyjne), ale problem wrócił, bo miałam straszne mdłości i bóle głowy, więc odkleiłam plaster. Czy może tak być, że nie mogę stosować żadnych hormonów? Czy może takie złe samopoczucie jest zawsze po hormonach?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Reakcja na tabletki antykoncepcyjne jest sprawą indywidualną. W Pani przypadku taka reakcja wystąpiła zarówno na hormon podawany doustnie, jak i przez skórę. Tabletki, o których Pani pisze, należą do grupy nowoczesnych środków o niewielkiej ilości hormonów, nie ma więc raczej możliwości przepisania delikatniejszych środków. Obawiam się, że powinna Pani pomyśleć o innej metodzie antykoncepcyjnej. Nieobciążony sztucznymi hormonami organizm z pewnością Pani kiedyś za to podziękuje.

Pozdrawiam serdecznie!