Dlaczego źrenica gorzej funkcjonuje, czy ma to związek z nieodpowiednimi szkłami?

Witam! Gdy miałem 13 lat okulistka stwierdziła u mnie "światłowstręt" i "suche oko", obecnie mam 18 lat, mam wadę wzroku, lewe oko -4,25, prawe -4,5, ale chodzę w szkłach -3,75 (okulistka dał mi prawo wyboru szkieł na obydwóch oczach) i nie czuję się niekomfortowo. Niedawno zaobserwowałem, że prawa źrenica jest większa od lewej i ma wolniejszy czas reakcji. Zjawisko takie występuje rano i w ciągu dnia zanika, z tym że różnica nie schodzi do zera. Nie mam cukrzycy ani choroby układu krążenia, sypiam na prawym boku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

u ok. 20% populacji występuje fizjologiczna nierówność źrenic. Ale ponieważ zaobserwował Pan to zjawisko niedawno, proponowałabym jednak konsultację z lekarzem okulistą, który dokładnie zbada tę nierówność, jak też zbada odruchy źreniczne. Jest ich więcej niż tylko jedna reakcja na światło.
Natomiast brak komfortu widzenia może być związany z niepełną korekcją wady wzroku.
W każdym z tych wypadków zalecam kontrolę okulistyczną.
Pozdrawiam