Długie cykle i brązowe plamienia

Witam.

Mam 21 lat i od paru miesięcy wydłużyły mi się cykle. Trwają średnio 35 dni, kiedyś trwały 28 dni. Ponadto, przez ostatnie dwa miesiące schudłam 10 kg. Teraz zauważyłam, że owulacja mi się przesunęła (ok. 25 dzień cyklu). Myślę, że to przez odchudzanie.

Dodam, że zaczynam współżyć, stosunki są dla mnie bolesne, dlatego tak naprawdę nie można nazwać tego stosunkiem... To raczej takie próbowanie, oczywiście zawsze zabezpieczamy się prezerwatywą i on nigdy nie dochodzi. Po owulacji pojawiło się u mnie brązowe plamienie. Mam oznaki PMS (ból piersi). Co może być przyczyną? Chyba ryzyko ciąży jest niewielkie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Sam ból piersi nie jest jeszcze wyznacznikiem PMS. To właściwie zupełnie normalny objaw w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką. Cykle 35-dniowe, o ile są regularne, nie niepokoją, tym bardziej jeśli obserwuje Pani objawy owulacji. Jednakże plamienia w drugiej fazie cyklu świadczą najpewniej o niedomodze lutealnej, zaburzeniu hormonalnym związanym ze zbyt niskim poziomem progesteronu. Powinna Pani porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem, być może zdecyduje się on na wykonanie badań hormonalnych i ewentualne leczenie, przy pomocy suplementacji sztucznego progesteronu. Konsultacji wymagać może również ból podczas stosunku.

Jeśli jednak dopiero rozpoczyna Pani współżycie, odbyła tylko kilka stosunków, to należy dać sobie jeszcze czas- na początku jest to normalne, potem ból na ustąpi miejsca przyjemności. Możliwe też, że nie wytwarza Pani wystarczająco dużo naturalnego nawilżenia i to powoduje wystąpienie bólu- to częsty problem przy stosowaniu prezerwatyw, należy zaopatrzyć się wtedy w aptece w sztuczny lubrykat. Jeśli prezerwatywa kiedykolwiek pękła lub zsunęła się, powinna Pani wykonać test ciążowy. Pozdrawiam serdecznie!