Długie przeżywanie żałoby

czy po 3 latach od smierci bliskiej osoby można mówić jeszcze o przeżywaniu żałoby? teraz była 3 rocznica.nie mam na nic siły, głowa mnie strasznie boli,obrazy z choroby,całego procesu umierania Mamy wracają, są tak żywe jakby to było wczoraj. Ból brzuch, mdłości-takie jak podczas Jej choroby czułam.jestem w psychoterapii, biorę leki p/depresyjne,wyciszające.

Jeśli mogę sobie pozwolić na ocenianie w kategoriach czasowych, to żałoba zwykle nie trwa dłużej jak rok. Potem mówimy raczej o depresji. Pisze Pani o objawach podobnych do przeżyć traumatycznych. Psychoterapia jest kluczowa. Mam tylko obawy, co do leków antydepresyjnych. Ich funkcją jest blokowanie uczuć, a właśnie uwolnienie uczuć w dobrej relacji terapeutycznej jest leczące. Proszę rozważyć odstawienie i skonsultowanie tego z psychoterapeutą. Pozdrawiam.

Witam, to dobrze, że korzysta Pani z wsparcia psychoterapeutycznego, ważne aby mówiła Pani o tym co się z Panią dzieje. Coś nadal mocno Panią trzyma w żałobie, która trwa już bardzo długo. Każda żałoba ma swoje etapy i przez każdy z nich osoba doświadczająca straty przechodzi. Jest faza szoku i zaprzeczenia, etap nieradzenia sobie z codziennością i swoimi reakcjami, faza: złości, gniewu i buntu, etap żalu i rozpaczy ( depresyjny) oraz faza końcowa akceptacji i pogodzenia się ze stratą. Powodznia