Dni płodne mimo tabletek?

4 mies. po porodzie dostałam rano bardzo skąpego krwawienia i zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, spodziewając się, że to okres. Krwawienie następnego dnia ustało. Jestem w połowie opakowania (14 tabletka), a zauważyłam u siebie śluz zbliżony wyglądem do płodnego (kurze białko). Czy to możliwe, że jeśli to nie był okres, a ja zaczęłam brać tabletki, to jestem płodna??? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zważywszy na to, że opisana sytuacja miała miejsce 4 miesiące po porodzie (kiedy możliwe są "zawirowania" hormonalne), można mieć pewne wątpliwości co do tego, czy krwawienie to był okres. Z drugiej strony hormony zawarte w tabletkach mogą zahamować prawidłowe krwawienie miesiączkowe. Dodatkowo ocena śluzu (ani temperatury) podczas zażywania tabletek nie jest miarodajna i nie ma sensu - pigułki zawierają jednocześnie hormony właściwe fazie jajeczkowania, jak i te związane z fazą progesteronową.

Jeśli nie ma Pani pewności co właściwego rozpoczęcia zażywania tabletek, rozsądne będzie stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez cały ten cykl oraz podczas przerwy po tym opakowaniu. W razie braku krwawienia podczas przerwy między opakowaniami, powinna Pani wykluczyć ciążę (wydaje mi się jednak, że nie będzie takiej konieczności).

Pozdrawiam!