Dobrze wysycony cień w szczycie płuca w wyniku badania radiologicznego

Dzisiaj odebrałam wyniki badania radiologicznego: "w szczycie płuca prawego dobrze wysycony cień (nakładający się na obojczyk poza tym w płucach zmian ogniskowych nie stwierdza się, sylwetka serca w normie, proponuje zdjęcie celowane na szczyty płuc". Bardzo się denerwuję. Co to może oznaczać?

Dodam, że podstawowe badania krwi i moczu mam dobre.

Witam!

Dobrze wysycony cień w szczycie płuca może sugerować kilka przyczyn. Aby szczegółowo odnieść się do wykrytej zmiany konieczny jest dokładny wywiad chorobowy oraz badanie fizykalne. Nie dysponując tymi elementami można powiedzieć jedynie ogólnie o przyczynach takich zmian. W przypadku gdy na zdjęciu nie występują żadne inne zmiany taki cień może mieć związek z chorobą nowotworową (pierwotną jak i przerzutem), gruźliczakiem, ziarniniakiem czy hamartoma (guz nienowotworowy). W tej chwili konieczna jest dalsza diagnostyka - zdjęcie celowane lub TK klatki piersiowej. Do czasu wykonania badania proponuję zachować spokój. Wszelkie wątpliwości proponuję kierować do lekarza zlecającego badanie, dysponując całością obrazu klinicznego będzie mógł udzielić szerszych informacji.

Pozdrawiam serdecznie!