Dodatkowe oznaczenia na wyniku badań

MOJA CÓRKA MIAŁA ROBIONE BADANIA KRWI. NA WYNIKU, KTÓRY ODEBRAŁEM, BYŁY DOPISANE LITERY I CYFRY; P-1, S-29, E- 6, L-63, M-1. CO ONE OZNACZAJĄ? CÓRKA MA 6 LAT. GUBI ŻELAZO.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pytanie dotyczy rozmazu krwi wykonanego metodą mikroskopową (ręczną), czyli dokładniejszą i bardziej wiarygodną od automatycznej. Symbole oznaczają poszczególne frakcje krwinek białych:
P - neutrofile pałeczkowate
S - neutrofile segmentowane
L - limfocyty
E - eozynofile
M - monocyty

Nieprawidłowości dotyczą odsetka monocytów - nieco podwyższony. Ponadto odwrócony jest stosunek odsetków limfocytów i neutrofilów segmentowanych. Nie musi to świadczyć o patologii, gdyż u dzieci kilkuletnich taki obraz jest fizjologiczny (według różnych źródeł górna granica to 4-7 rok życia).

Warto pokazać dziecko pediatrze, który oceni ogólny stan zdrowia.

Pozdrawiam