Dodatkowe pobudzenia nadkomorowe w EEG

Witam, zwracam się z uprzejmą prośbą o interpretację wniosków raport EKG holterem: średnia częstość rytmu serca 89-rytm zatokowy. Minimalna częstość rytmu 57-bradykardia zatokowa a czasie snu. Maksymalnie częstość rytmu wynosiła 151-tachykardia zatokowa. Pauz dłuższych od 2,5 s wystąpiło 0. Pobudzeń komorowych zarejestrowano 2, w tym 0 V-Tach i 0 par, bigemnii komorowych 0 i trigemnii komorowych 0. Pobudzeń nadkomorowych zarejestrowano 682, w tym 0SV - Tachy i 0 SV -Par(y), przycisku zdarzeń 0 razy. W czasie dolegliwości w ekg tachykardia zatokowa i nadkomorowe zab. rytmu serca.

Mam 39 lat, w 11/2009 nowotwór wieloogniskowy piersi (mastektomia) - węzły czyste, chemioterapia zakończona w 04/2010, radioterapia w 07/2010, leczenie hercyptyną zakończone 07/2011. Obecnie wszystko jest w porządku. Na badanie zostałam skierowana po cięzkiej anginie (2 m-ce temu), gdzie badanie EKG wzbudziło niepokój internisty - stąd dalsza diagnostyka - rozpoznanie: tachykardia zatokowa z dodatkowymi pobudzeniami nadkomorowymi. USG: zastawka mitralna: morfologicznie bez zmian, niedomykalność (1/4;ślad), zastawka aortalna: trójpłatkowa, morfologicznie bez zmian, niedomykalność (-), Vmax 1,1m/sek. Zastawka trójdzielna: morfologicznie bez zmian, niedomykalność (1/4), bez istotnego gradientu wstecznego. Pie płucny: nie możliwy do wiarygodnej oceny. Osierdzie bez patologii.

Wnioski: ograniczone okno akustyczne, wiarygodna ocena możliwa jedynie w projekcjach koniuszkowych. Serce wielkości prawidłowej. Bez globalnych i odcinkowych zaburzeń kurczliwości. Bez zaburzeń relaksacji na podstawie doplerowskiej oceny napływu mitralnego. Bez cech przeciążenia prawego serca. Zastawki jak wyżej. Osierdzie bez patologii. Bez nieprawidłowości w obrębie przegrody międzyprzedsionkowej. Badania krwi: poza MCV 106, MCH 36, eozynofile 0,09 w normie włącznie z poziomem wapnia, potasu, glukozy oraz TSH i witaminy B12.

Witam! Wykonane badanie Holter EKG ogólnie rzecz biorąc nie wykazało niepokojących zaburzeń. Z istotnych nieprawidłowości zarejestrowało jedynie dodatkowe pobudzenia nadkomorowe, które mogą wynikać z różnych czynników np. nadużywanie kofeiny, alkohol, przewlekły stres, choroby tarczycy oraz zaburzenia elektrolitowe. W Pani przypadku wykluczono dwie ostatnie przyczyny, które mają największe znaczenie. Warto zastanowić się nad innymi przyczynami wynikającymi ze stylu życia np. spożywanie kawy, stres związany z przebytą chorobą.

W wykonanym badaniu echokardiograficznym nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono kilka nieprawidłowości, które przy prawidłowych ogólnych parametrach hemoglobiny i leukocytów nie mają istotnego znaczenia. Dodatkowe pobudzenia nadkomorowe w umiarkowanej ilości zazwyczaj nie wymagają leczenia, ale jeśli są one odczuwalne i zmniejszają jakość życia możliwe jest zastosowanie leku antyarytmicznego np. betablokera. Pozdrawiam serdecznie!