Dokuczający ból nóg - co jeszcze mogę zrobić?

Witam. Mam dziwne bóle nóg, łydek albo ud. Mam 27 lat, a te bóle dokuczają mi już od 10-12 lat. Ból występuje, gdy siedzę albo leże, przeważnie popołudniu lub wieczorem, dolega także podczas lotu samolotem oraz siedząc w autobusie czy samochodzie. Zaczyna się lekko, potem nasila. To taki "ślepy ból" coś jakby rosło "napięcie w nogach" i nie mogę go zignorować, ból ten powoduje, że muszę ruszać nogami albo napinać mięśnie to pomaga na kilka sekund, a potem znowu powraca, najlepszym rozwiązaniem jest chodzenie- tylko to przynosi ulgę. Byłam z moim problemem u lekarza, ale niczego konkretnego się nie dowiedziałam, dwa razy miałam wizytę u ortopedy. Jeden lekarz stwierdził, że to stawy kolanowe i ten ból promieniuje, dlatego bolą mnie łydki i uda, drugi z kolei stwierdził, że właściwie nic nie widzi, ale skierował mnie na rehabilitację, pola magnetyczne i lasery- niestety nie pomogło. Zrobiłam także usg doplerowskie- wyniki dobre, następne było badanie krwi- wyniki także dobre. Po tych wszystkich badaniach wybrałam się do lekarza rodzinnego z zapytaniem, co mogę jeszcze w tym kierunku zrobić, a on odpowiedział mi z uśmiechem na twarzy, że"zdrowych ludzi też czasami coś boli". Po tej wizycie już się poddałam, a nogi dalej bolą. Martwi mnie, że nikt nie potrafi mi pomóc i fakt, że o wszystkie skierowania na badania musiałam prosić, bo mój lekarz prowadzący nie umiał mi sam czegoś doradzić.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Objawy, które Pani opisuje mogą odpowiadać zespołowi niespokojnych nóg (zespół Ekborna) w którym występują uczucie zmęczenia i niepokoju nóg, którym towarzyszą różne dolegliwości czuciowe (parestezje) tj. uczucie mrówek pod skórą czy też niecharakterystyczny ból. Charakterystyczne jest, że objawy te ustępują lub są łagodniejsze pod wpływem ruchu. Przyczyna powstawania tego zespołu jest nieznana. W związku z tym postępowanie jest głównie objawowe. W celu diagnostyki, postawienia rozpoznania i wdrożenia leczenia proszę zgłosić się do neurologa (potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu).
Pozdrawiam i życzę powodzenia.