Dokuczliwe objawy a mikcja

Dzień dobry, chciałbym się zapytać czy takie dolegliwości jak osłabiony strumień moczu, wykapywanie moczu po mikcji, rozdwojony strumień, wydłużenie czasu mikcji świadczą już o prostacie czy mogą mieć inną przyczynę. Dodam jeszcze że mam jeszcze takie objawy jak częstomocz zazwyczaj dzienny i bóle przy wypełnianiu pęcherza. W przyszłym tygodniu będę miał badanie cystoskopii chciałbym się zapytać czy jest to bolesne badanie czy nie i czy jest ono w stanie wykryć przyczynę moich objawów. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące mojego wędzidełka, w zeszłym roku miałem zabieg plastyki wędzidełka i do tej pory tuż za ujściem cewki moczowej jest mały guzek nie wiem co to jest, nie jest to bolesne po prostu takie uwypuklenie. Bardzo proszę odpowiedzieć na moje pytania. Dodam jeszcze że mam 25 lat jestem mężczyzną. Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości związane z zaburzeniem oddawania moczu mogą sugerować przerost prostaty lub inną patologię dróg moczowych w tym zmiany organiczne pęcherza moczowego. Aby stwierdzić przyczynę konieczne jest wykonanie badania per rectum oraz badań dodatkowych. Bardzo dobrze, że jest Pan pod opieką urologa.

Badanie cystoskopowe dostarczy bardzo cennych informacji o strukturze dróg moczowych, nie jest to badanie dotyczące bezpośrednio prostaty. Badanie to odbywa się rutynowo w znieczuleniu miejscowym, jest ono zazwyczaj niebolesne, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, który może mieć charakter parcia na mocz. Badanie przebiega tym sprawniej i przyjemniej im pacjent jest bardziej rozluźniony i współpracuje.

Opisana zmiana może sugerować skupienie tkanki łącznej o charakterze blizny. Jednakże aby dokładnie określić charakter zmiany wskazana jest ocena bezpośrednia, najlepiej urologa.
Proponuję pozostać pod opieką urologa, do niego także należy kierować wszelkie wątpliwości, na pewno postara się je wyjaśnić.

Magdalena Mroczek

Oddawanie moczu powinno być w warunkach prawidłowych niebolesne i towarzyszyć mu powinno uczucie ulgi po mikcji. Czasami mogą pojawić sie jednak objawy dyzuryczne, czyli takie które Pan opisuje. Należą do nich oddawanie moczu małymi kroplami i ból w czasie oddawania moczu, uczucie parcia na mocz, pieczenie w cewce moczowej.

Jest Pan młodą osobą dlatego w Pana przypadku w diagnostyce należy brać pod uwagę infekcje dróg moczowych, które mogą wywołać opisane przez Pana objawy. Infekcje dolnego odcinka dróg moczowych mogą być spowodowane np. przez chlaydię. Ważne znaczenie ma wywiad. Często konieczne jest leczenie obydwojga partnerów seksualnych. Infekcje mogą wystąpić też na wyższych piętrach układu moczowego. Wtedy najczęściej spowodowane są bakterią E. coli. Z badań warto wykonać podstawowe badanie moczu lub posiew moczu. Leczenie opiera sie najczęściej na podawaniu antybiotyków, takich na które bakterie są wrażliwe. Posiew moczu najlepiej wykonać od razu z antybiogramem.

Inną przyczyną tego typu objawów jest przerost prostaty. Zazwyczaj jednak dochodzi do niego u starszych mężczyzn. Można wykonać badanie wielkości prostaty przy pomocy usg.

Poza tym czasami dolegliwości takie mają przyczynę emocjonalną, mogą być na przykład skutkiem nadmiernego stresu. Najpierw jednak należy wykluczyć przyczyny organiczne tych dolegliwości.

Przyczyną tych dolegliwości mogą być też mechaniczne wady budowy układu moczowego.

Jeśli chodzi o cystoskopię jest to badanie umożliwiające wizualną ocenę błony śluzowej wnętrza pęcherza moczowego. Badanie trwa 5-10 min i wykonuje sieje najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Czasami pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Po badaniu można odczuwać lekki dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić dużo płynów.