Dolegliwości i bóle kręgosłupa po laparoskopii - czy to normalne

Dwa tygodnie temu miałam laparoskopowo usuniętą ciążę pozamaciczną oraz torbiel na prawym jajniku. Od tego czasu odczuwam ból kręgosłupa (mam skoliozę) i lekki ból w podbrzuszu. Czy te dolegliwości są normalne? Ponadto współżyłam bez zabezpieczenia. Czy możliwe jest bym już zaszła w ciążę?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Po usunięciu ciąży pozamacicznej jest możliwe zajście w ciążę w tak krótkim czasie. Zaleca się jednak, aby pacjentka odczekała ok. 3 miesięcy z następną ciążą, dlatego wskazana jest antykoncepcja.

Bóle w podbrzuszu po takim zabiegu są jak najbardziej normalne zwłaszcza, że był on przeprowadzony stosunkowo niedawno. Potrzeba czasu aby wszystko prawidłowo się wygoiło.

Należy też pamiętać, że przy stwierdzonej chorobie kręgosłupa bóle takie też mogą się pojawiać.

Pozdrawiam!