Dolegliwości układu trawienia

Witam serdecznie! Cieszy mnie to, że istnieje "takie miejsce". Od dłuższego już czasu cierpię na dolegliwości układu trawienia, które objawiają się takimi dolegliwościami jak: bóle w okolicy trzustki, lewa strona pod żebrami, biegunki lub zaparcia (zaparcia przez wiele lat), teraz się to zmieniło. Ponadto bardzo często 3-4 godz. wymioty, szczególnie w nocy. Jednocześnie zaznaczam, że bardzo uważam na to co jem i zawsze tak było, prawie nigdy nie jadłam wieprzowiny poza chudą szynką, jem tylko chude mięsa - indyk cielęcina, drób. Od pewnego czasu nie mogę też jeść sałat, jarzyn nie gotowanych. Od 30 lat przyjmuję leki obniżające ciśnienie (Norvasc 2x5 mg) Tialorid mitte 1 tabl. regularnie magnes, potas 1 raz w tyg. Wyniki USG wątroby: wyraźne cechy stłuszczenia miąższu, bez zmian ogniskowych, trzustka prawidłowa, drogi żółciowe nieposzerzone, woreczka żółciowego brak od 20 lat. Wyniki biochem. sód - 142,2mmol/l, potas - 4,26, Glukoza - 136, kreatynina - 0,72mg/dl, EGFR - powyżej 60ml/min, kwas. mocz - 7,(allopurinol) cholesterol całk. 181, HDL - 47 LDL - 107,6mg/dl, nie przyjmuję leków obniżających poziom cholesterolu. Trójglicerydy 133mg/dl. Morfologia nieznacznie podwyż. monocyty 0,919, HGB - 16,8, HCT - 48,7, RDW - 14,7 pozostałe składniki w normie. Badanie kolonoskopowe - przy dobrym oczyszczeniu obejrzano całe jelito grube. Uwidoczniono dno kątnicy z ujściem wyrostka oraz zastawkę Bauhina. We wstępnicy gł. 75 cm usunięto kleszczykami polip o śr. 4 mm (1but), w poprzecznicy stwierdzono nieuszypułkowany płaski polip 7-8mm (usunięto), poza tym w całym jelicie grubym bez nieprawidłowości. Gastroskopia: prawidłowy obraz początkowego odcinka części zstępującej i opuszki dwunastnicy oraz żołądka i przełyku. W przełyku nad linią Z widoczne cztery nadżerki do 5mm długości. Powyżej przełyk w normie. Wizytę u lek gastrologa w przyszłym roku! Wszystkie inne dolegliwości, zgagi, wzdęcia, niestrawności - ogólnie dostępne leki bez recepty. Mam 66 lat. Proszę uprzejmie o poradę i ewentualnie o wskazówki.

Witam! Większość wyników nie budzi niepokoju. Zwrócić należy jednak uwagę na stężenie glukozy we krwi - jeśli podany wynik stanowi oznaczenie na czczo, a nie wspomina Pani o tym by rozpoznawano u niej cukrzycę, należy wykonać doustny test tolerancji glukozy (OGTT), polegający na oznaczeniu glukozy na czczo oraz 120 min. po wypiciu roztworu wodnego 75g glukozy. Ponadto dobrze byłoby znać wyniki badań histopatologicznych usuniętych podczas kolonoskopii polipów. Opisane objawy z pewnością wymagają diagnostyki, to jakie badania należałoby jeszcze wykonać sugerować można po dokonaniu analizy pełnego panelu wykonanych już badań. Pisze Pani również iż ostatnio objawy uległy zmianie, nie konkretyzując jednak, jakiej. Nie czekając na wizytę u gastroenterologa warto udać się do lekarza POZ w celu analizy wykonanych dotąd badań. Pozdrawiam