Dolegliwości wywołane chorobą Scheuermana

Witam! Chodzi o mojego narzeczonego – 35 lat, szczupły, w zeszłym roku rzucił palenie po 17 latach wypalania ok. 1 paczki dziennie. W wieku nastoletnim wykryto u niego chorobę Scheuermanna. Dwa lata temu na skutek ciężkiej sytuacji finansowej i rozstania z dzieckiem popadł w depresję, na którą leczył się około 6 miesięcy preparatem Seroxat (sertralina). Miewał również stany lękowe. Obecnie jego stan psychiczny się poprawił, ale wciąż jest w dużym stresie ze względu na sytuację materialną i kłopoty z pracą. Narzeczony uprawiał w latach 90-tych wyczynowo jazdę na deskorolce i snowboardzie, ale obecnie prowadzi siedzący tryb życia – przed komputerem spędza często ponad 10 godzin dziennie. Od około roku skarży się na problemy żołądkowe (niestrawności, biegunki, wzdęcia, gazy). Przez parę miesięcy odczuwał bóle w okolicy lewego dołu pachowego i ucisk w klatce piersiowej. Teraz ból w okolicy pachy zniknął, ucisk w klatce piersiowej pojawia się rzadziej, ale bolą go oba podudzia, a czasem również uda, opisuje ten ból jako podobny do zakwasów i występujący nawet w spoczynku, ale zanikający po wysiłku, np. po spacerze. Problemy z sercem zostały wykluczone (EKG, Echo serca, holter), borelioza również. Neurolog nie stwierdził nieprawidłowości, ale też nie wykonał żadnych specjalistycznych badań. Badania laboratoryjne wykazały podwyższony poziom ALAT (72,5 U/l), badanie to wykonano 3 tygodnie od odstawienia Augmentinu, kreatynina, mocznik, trójglicerydy i morfologia z OB w normie, lipidogram na granicy. Mocz również bez anomalii. Wiem, że dużo tego wszystkiego, ale jest jeszcze jedna dolegliwość, która go od wielu lat nęka – ustawiczny katar zanikający tylko po podaniu donosowo preparatów zawierających fenylefrynę, czyli chyba rhinitis medicamentosa. Czy można jakoś temu zaradzić? Bardzo będę wdzięczna za pomoc, czuję się bezsilna bo trwa to wszystko już długo i te bóle są dla niego bardzo dokuczliwe, a każdy lekarz jak dotąd tylko rozkłada ręce.

Witam serdecznie, jeżeli narzeczony chorował na chorobę Scheuermana, jego dolegliwości mogą wynikać z przebycia tej choroby. Choroba ta pozostawia trwałe ślady w organizmie, zwłaszcza jeżeli chodzi i kręgosłup. Aby ocenić stopień uszkodzeń najlepiej byłoby wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową kręgosłupa, ale nie pisze Pani czy jakakolwiek ocena po przebyciu choroby była kiedykolwiek wykonywana. Niestety nie ma możliwości cofnięcia nabytych zmian, postępowanie opiera się przede wszystkim na rehabilitacji, wzmacnianiu mięśni kręgosłupa (ćwiczenia, pływanie), a także przestrzeganiu pewnych zachowań - np. unikanie długiego przebywania w jednej pozycji (np. siedzenia, stania, ale także długiego chodzenia), spanie na twardej powierzchni na specjalnej poduszce ortopedycznej. Czasami - jeżeli zmiany są poważne, wdraża się nawet leczenie operacyjne. Być może dolegliwości dodatkowo nasilane są poprzez stres lub nawet depresję. Dobrze by było gdyby poszukali Państwo pomocy także u lekarza psychiatry lub psychologa. Stosuje się leczenie farmakologiczne lub psychoterapię. Jeżeli chodzi o przewód pokarmowy to warto byłoby wykonać gastroskopię i badania w kierunku infekcji bakterią helicobacter pylori. Opisywane objawy często towarzyszą infekcji tą bakterią, a dolegliwości ustępują po odpowiednim leczeniu.Warto natomiast już teraz włączyć probiotyki - np. Trilac, Dicloflor, Lakcid - dostępne bez recepty, pomagają uregulować pracę przewodu pokarmowego. Przyczyną podwyższenia alat mogła być kuracja antybiotykowa. Warto powtórzyć badanie za 3-4 tygodnie. W kwestii kataru, najlepiej byłoby skontaktować się z laryngologiem. Warto nawilżać śluzówkę nosa (np. Sterimar), można także zainwestować w inhalator (inhalacje solą fizjologiczną), odstawić bezwzględnie leki obkurczające śluzówkę. Można także spróbować kilkudniowej kuracji lekami antyalergicznymi (np. Zyrtec, Claritine). Pozdrawiam,