Dostałam wcześniejszy okres w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji - dlaczego?

Witam. Stosuję tabletki antykoncepcyjne. Zawsze okres pojawiał się pod koniec czwartego tygodnia brania tabletek. W tym miesiącu miałam plamienie w środku brania tabletek - koniec drugiego tygodnia. Proszę mi powiedzieć czy to jest coś niepokojącego? Czekam na krwawienie pomiędzy opakowaniami. Dzisiaj powinnam zacząć już nową serię, a mojego 'okresu' ciągle nie ma... Ciąża, choroba czy normalne zjawisko?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Krwawienie między miesiączkami występuje głównie w pierwszych miesiącach zażywania tabletek i najczęściej ustępuje samoistnie. Zazwyczaj nie ma żadnych powodów do obaw. Należy jednak zasięgnąć porady jeśli krwawienia występują dłużej niż przez 3 kolejne miesiące lub jeżeli rozpoczęły się po kilku miesiącach stosowania preparatu.
Jeśli chodzi o brak miesiączki w spodziewanym czasie, to nie musi to oznaczać ciąży. Możliwe jest, że wyściółka Pani macicy nie pogrubiła się wystarczająco i dlatego nie uległa złuszczeniu i wydaleniu.

Jeżeli wszystkie tabletki były przyjmowane poprawnie, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe. Jeżeli natomiast nie wystąpi u Pani miesiączka w ciągu dwóch kolejnych cykli lub jeżeli nie przyjmowała Pani tabletek prawidłowo, istnieje prawdopodobieństwo ciąży.

W takim przypadku przed rozpoczęciem kolejnego opakowania preparatu należy zgłosić się do ginekologa w celu wykluczenia ciąży.