Flutamid a leczenie nowotworu złośliwego prostaty

Dotyczy nowotworu złośliwego prostaty. Czy zastosowanie Flutamidu EGIS 250mg tabletki oraz zastrzyku z Diphereline SR 11,25 mg mogło obniżyć PSA całk. z 7,99 ng/ml na 0,1ng/ml. Tabletek wziąłem ok. 100 szt. (3x1 w ciągu doby), a zastrzyk jeden. Czy to jest skuteczny sposób leczenia nowotworu złośliwego prostaty? Czy jest szansa, że Flutamid w połączeniu z zastrzykiem z Diphereline faktycznie pomoże na tą dolegliwość? Zastanawiam się czy stosowanie tego leku ma sens, jest on bardzo silny i mam wrażenie, że powoduje bardzo uciążliwe efekty uboczne dla organizmu. Z drugiej strony nie chcę oczywiście kwestionować decyzji lekarza, szczególnie w tak ważnej i jednocześnie skomplikowanej kwestii. Czy Flutamid to skuteczny środek? Czy w połączeniu z Diphereline jest w stanie zwalczyć nowotwór złośliwy prostaty? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Flutamid jest lekiem o działaniu antyandrogennym, który ma zastosowanie w hormonozależnym raku gruczołu krokowego. Tryptorelina (składnik drugiego leku) jest agonistą gonadoliberyny i także ma zastosowanie w hormonazależnym raku gruczołu krokowego. W przypadku gdy nowotwór odznacza się silną zależnością od androgenów to terapia może pozytywne rezultaty. Odnosząc się bezpośrednio do Pańskiego pytania - być może hormonoterapia raka prostaty okazała się dość skuteczna o czym świadczy poziom PSA. Aby potwierdzić taką przyczynę należy ocenić całość obrazu klinicznego pod kątem postępu, stabilizacji lub cofnięcia się zmian nowotworowych. Należy pozostać pod opieką onkologa i urologa. Pozdrawiam serdecznie!