Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Doustny test obciążenia glukozą można wykonać w przychodni lekarza rodzinnego. Polega on na wypiciu na czczo 75mg glukozy rozpuszczonych w 250-300ml wody. Przed wypiciem roztworu, 1h po i 2h po bada się stężenie glukozy we krwi. Test pozwala zdiagnozować cukrzycę lub nieprawidłową tolerancję glukozy lub nieprawidłową glikemię na czczo.
Więcej informacji znajdzie Pan tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

0
Lek. Bianka Małczuk
73 poziom zaufania

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT) jest testem stosowanym w diagnostyce cukrzycy. Do przeprowadzania badania konieczne jest 2-krotne pobranie próbki krwi. Pacjent przychodzi na badanie rano, na czczo (minimum 8 godzin od ostatniego posiłku), po odpoczynku nocnym. Po pobraniu próbki krwi pacjent musi w ciągu 5 minut wypić 75g glukozy (do zakupienia w aptece) rozpuszczonej w 250-300ml wody. Następnie przez 2 godziny pacjent spokojnie czeka w pozycji siedzącej. W tym czasie nie wolno palić papierosów, spożywać posiłków, ani płynów. Po 2 godzinach pobierana jest druga próbka krwi.
Skierowanie na badanie może wystawić lekarz rodzinny, który wcześniej oceni, czy istnieją u Pani wskazania do przeprowadzenia takiego badania i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Proszę również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez Panią lekach.

0

Witam.



Doustny test obciążenia glukozą wykonuje się u osób, u których podejrzewa się cukrzycę typu 2. Na badanie należy udać się na czczo ( minimum po 8 godzinach od ostatniego posiłku ). Test rozpoczyna się pobraniem próbki krwi z żyły celem oznaczenia stężenia glukozy (cukru), następnie należy wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody i po upływie 120 minut ponownie pobiera się próbkę krwi z żyły celem oznaczenia stężenia glukozy. Dwugodzinny okres pomiędzy wypiciem roztworu a pobraniem krwi osoba badana powinna spędzić w miejscu wykonania testu, w spoczynku.



Jak z interpretacją testu jest następująca:



wynik jest prawidłowy, jeżeli poziom cukru w 120 minucie po wypiciu roztworu wynosi <140 mg% (7,8 mmol/l)

nietolerancja węglowodanów (czyli stan zagrożenia cukrzycą), jeżeli poziom cukru w 120 minucie wynosi od 140 do 199 mg% (7,8-11,1 mmol/l)

cukrzycę rozpoznaje się, jeżeli stężenie glukozy w 120 minucie jest równy lub powyżej 200 mg% (11,1 mmol/l).

Prawidłowe stężenie glukozy na czczo w próbce krwi pobranej z żyły wynosi od 70 do 99 mg% (3,9–5,5 mmol/l).



Lekarz na pewno zleci wykonanie testu OGTT, jeżeli wcześniej oznaczone stężenie glukozy na czczo wynosi od 100 do 125 mg% (5,6–6,9 mmol/l).



Każda diagnostyka powinna zostać z konsultowana ze swoim lekarzem prowadzącym lub zlecającym badanie który porówna wynik z objawami klinicznymi.



Pozdrawiam



Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty