Drażliwość i uczucie niepokoju u 18-latki

Zawsze bylam wrazliwa wydawało mi sie ze te nerwy i stres juz mnie minely wszystko wrocilo jakby ze zdwojona sila od wrzesnia tego roku. Chyba przez prawo jazdy bardzo sie staram ale przez nerwy nie jestem w stanie tego zdać w dzien egzaminu nie mogę nic mówić boli mnie brzuch ręce mi sie trzesa i nie potrafię racjonalnie myśleć z kazda porazka jest coraz gorzej jestem w takim wielkim dole! W domu z nikim nie rozmawiam bo nie chce sie rozplakac, w szkole dusza towarzystwa ale nie mogę juz tak.

Witam,
z Pani opisu wygląda, że w sposób nadmiarowy przeżywa Pani lęk. Ponieważ pojawiają się dość znaczące objawy somatyczne, to wskazuje przypuszczenie, iż Pani sposób reagowania jest czymś więcej aniżeli tylko stresem. Uważam, ze nalezy się temu dokładnie przyjrzeć, zdiagnozować i najprawdopodobniej rozpocząć terapię. Zalecam udanie się do psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Adam Horak Psycholog

Egzamin na prawo jazdy nie należy do łatwych i jest dość stresujący. W pewnym okresie życia wydarzenia obciążone ryzykiem ukazują szersze tło ludzkich problemów. Tak może być również w Pani przypadku. Jazda samochodem to odpowiedzialność z siebie i innych a także za powierzony samochód. Prawo do kierowania pojazdem mechanicznym trochę zmienia relacje rodzinne. Odbierając prawo jazdy przestanie Pani być niewinną nastolatką, której wszystko wolno, a to rodzi naturalny w takich sytuacjach lęk. Proszę się zastanowić, jakie motywy kierują Panią, gdy podchodzi Pani do egzaminu na prawo jazdy i czy rzeczywiście zależy Pani na uzyskaniu pozwolenia na kierowanie pojazdem mechanicznym? Pomocą może być psychoterapia.