Drażliwość i utrata libido - co robić?

Od jakiegoś czasu mam problem ze spaniem, jestem nerwowa, nie umiem się z niczego cieszyć, nie mam ochoty na seks, mój mąż twierdzi, że go od siebie odpycham. Ale ja tego bym nie chciała, ten zły humor, te moje lęki, to jest silniejsze ode mnie. Nie mam ochoty nic robić i najchętniej nie wychodziłabym z domu. Z byle powodu wrzeszczę na dzieci, nie potrafię z nimi normalnie rozmawiać. Czuję, że nie mam na to ochoty. Unikam kontaktów z ludźmi, nie mam na nic w ogóle ochoty. Mój mąż wysyła mnie do lekarza. Ja sama jestem już zła na to wszystko, chciałabym tak jak dawniej cieszyć się z byle błahostki, mieć ochotę na seks z mężem, a nie unikać tego, wymyślając ciągle jakieś wymówki. Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Bezsenność, drażliwość, narastający niepokój, utrata libido mogą być objawem depresji. Pani samopoczucie może zależeć od wielu czynników: przeciążenia pracą, stresującymi wydarzeniami, przyjmowanych leków, używek, ogólnego stanu zdrowia. Wspomina Pani o lękach, niechęci do wychodzenia z domu - co może być objawem różnego typu zaburzeń lękowych. Warto skorzystać z sugestii męża i udać się do psychiatry, który zleci odpowiednie badania i leki. Skierowanie nie jest potrzebne. Proszę opowiedzieć o obniżonym libido - część leków przeciwdepresyjnych może nasilić ten objaw jako efekt uboczny leczenia, lekarz powinien dobrać leki pozbawione tego działania.