Drętwiejące kończyny - co jest tego przyczyną?

Witam, Dziś w nocy obudziłem się ze zdrętwiałą lewą stroną ciała (noga, ręka, twarz). Mam problemy z nadciśnieniem, ale biorę leki. Po lekach ciśnienie jest w normie (dziś rano 120/80 :)). Od pewnego czasu boli mnie kręgosłup w okolicy lędźwiowej. Robiłem prześwietlenie - stwierdzono zwyrodnienie w okolicy lędźwiowej. Mam pytanie - czy to mrowienie było konsekwencją zwyrodnienia kręgosłupa czy można mówić o TIA Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować dolegliwości -zarówno o charakterze bólu jak i mrowienia czy innych zaburzeń czucia w obrębie kończyn dolnych.

TIA-to przejściowe niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego-na tyle krótkotrwałe, że nie powoduje utrwalonych zmian organicznych, choć objawy przypominają udar mózgu, jednak ustępują samoistnie zwykle w ciągu 1 doby. Zwiększone ryzyko TIA występuje u osób z zaawansowaną miażdżycą, zwężającą tętnice unaczyniające mózg, bądź zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego powodujące zaburzenia przepływu we wspominanych tętnicach.
Pana objawy mogły wynikać z niewłaściwego długotrwałego ułożenia ciała w jednej pozycji.

Występowaniu takich objawów sprzyjają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, jednak w tej sytuacji musiały by dotyczyć również innych jego odcinków. Jeśli drętwienia będą powtarzać się często wskazana wizyta u lekarza-proponuję zacząć od rodzinnego, choć prawdopodobnie nie obejdzie się bez konsultacji neurologicznej lub neurochirurgicznej.
Pozdrawiam