Drgająca powieka oka

Witam serdecznie. Mam 24 lata i od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie dolną drgającą powiekę w oku. Na początku ignorowałam to, bo nie było dokuczliwe i myślałam, że to po prostu jakiś nerw, ale zaczęło robić się coraz częściej i intensywniej aż zaczęłam się martwić. Zanim pójdę do lekarza, chciałabym wiedzieć, co może oznaczając drgająca powieka i jakie badania miałabym sobie zrobić? Czy drgająca powieka to może być tik nerwowy? Jeżeli tak, to czym mógłby być spowodowany? Nie mam stresującej pracy. Nie miałem również żadnego urazu oka, albo coś w tym rodzaju. Tak naprawdę nie mam pojęcia, co mogłoby wywołać tą drgającą powiekę, ale zaczyna mnie to coraz bardziej niepokoić. Na początku nie zwracałam na drgającą powiekę zbyt dużej uwagi, ale teraz już myślę o tym praktycznie przez cały czas. Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Taki objaw praktycznie w każdym przypadku oznacza niedobór elektrolitów, zazwyczaj magnezu i potasu, rzadziej wapnia; pojawia się szczególnie często u osób pijących kawę. Można oznaczyć sobie elektrolity we krwi w celu diagnostyki, ale też bez tego na początek można spróbować kupić preparat w aptece bez recepty (np. Aspargan) i sprawdzić, czy w miarę zażywania dolegliwość zniknie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniach krwi.

Serdecznie pozdrawiam!

Przemysław Zarzeczny

Drganie powieki spowodowane jest drobnymi, mimowolnymi, nieregularnymi skurczami mięśnia okrężnego oka. Mięsień ten odpowiedzialny jest za zaciskanie powiek.
Drganie ma miejsce najczęściej w górnej powiece jednego oka, może jednak wystąpić także drganie powieki dolnej. Zdarza się, że objaw obecny jest po obu stronach (drgania są wtedy niezależne od siebie). Napady drgania trwają zazwyczaj kilka minut. W tym czasie powieka może drgać kilka razy na sekundę.
Przyczyny i mechanizm wyzwalania drgań nie są jasne. Są one najpewniej wynikiem nadmiernego pobudzenia złącza nerwowo-mięśniowego przez różnego rodzaju czynniki. Możliwy jest związek z niedoborami mikroelementów, np. niedoborem magnezu, jednak drgająca powieka to także problem osób, u których pierwiastek ten jest na prawidłowym poziomie.
Znany jest szereg czynników, które mogą wywoływać lub nasilać częste drżenie powieki. Tak zwana skacząca powieka to w wielu przypadkach efekt oddziaływania takich czynników jak:
A. zmęczenie (po nieprzespanej nocy, po wysiłku fizycznym);
B. używki (nadmierna ilość kawy, alkohol, papierosy);
C. podrażnienie rogówki, spowodowane np. długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera czy telefonu, kiedy to rzadziej mrugamy – prowadzi to do wysychania tzw. filmu łzowego;
D. podrażnienie spojówek (np. w wyniku uczulenia na pyłki traw).
Skurcze powieki mogą być też wywołane przez przewlekły stres. Drżenie powieki bywa ponadto ubocznym skutkiem zażywania niektórych leków.
Rzadziej przyczyną drgania powieki mogą być choroby okulistyczne, np. zapalenie powiek, erozja rogówki, zespół suchego oka, jaskra, zapalenie naczyniówki.