Duszność i pieczenie oczu w astmie

Mam 53 lata, jestem kobietą. Cierpię na różne dolegliwości, ale najbardziej dokuczają mi duszności. Są to duszności np. na dym papierosowy, choć nie zawsze, najbardziej na gaz z zapalniczki, bardzo silna duszność, no i na kurz. Byłam u alergologa , zrobiono mi testy i wyszło, że uczulona jestem tylko na trawy i chwasty w stopniu umiarkowanym. Nie drażni mnie latem trawa, raczej dusi, ale tylko wtedy, gdy jest zleżała i wysoka. Lekarka zrobiła tez test na pleśnie i wyszło zero uczulenia. A stęchlizny zapach mnie dusi mocno. Często mam katary i pieczenia oczu. Od wielu lat, na wskutek tych duszności przyjmuje leki wziewne, które zaleciła mi lekarka 1 kontaktu. Pani alergolog stwierdziła, że nie jestem alergiczka, ani astmatyczka, bo jestem tylko uczulona na trawy i spirometrię mam dobrą. Dała mi skierowanie do pulmonologa, chociaż jak twierdził, mam dobra spirometrię, to ma wątpliwości czy ja mam astmę lub cokolwiek. Nieważne co myśli lekarka, ważne jest ,że ja te ataki astmy mam nawet bez zdenerwowania, nawet nieraz na silnym wietrze lub mrozie. Nawet na niektóre perfumy, ale tylko niektóre, czego nie rozumiem wcale. Mieszkanie jest po remoncie, bo był grzyb. Po remoncie napadają mnie tez ataki, ale to kleje do tapet mogą dusić. Proszę o poradę. Rygielska Grazyna z Torunia

Witam Panią!

Opisywana przez Panią duszność po kontakcie z określonymi substancjami, częste katary oraz pieczenie oczu, dodatnie testy w kierunku niektórych alergenów mogą rzeczywiście wskazywać na alergiczne tło choroby. Nie są jednak równoznaczne z rozpoznaniem astmy.

Czasami nie można szybko postawić diagnozy, czy pacjent choruje na astmę, czy też nie. U niektórych astmatyków wynik spirometrii może być całkiem prawidłowy. Dlatego jeśli (mimo dobrego wyniku spirometrii) lekarz na podstawie objawów pacjenta podejrzewa tę chorobę, to zleca również inne badania: między innymi tzw. próbę prowokacyjną (odmianę spirometrii, która mówi o występowaniu charakterystycznej dla astmy nadreaktywności oskrzeli) i pomiary szczytowego przepływu oddechowego, tzw. PEF (pacjent wykonuje je sam za pomocą specjalnego aparatu).

Z opisu wynika, że była już Pani badana przez kilku lekarzy, w tym alergologa i pulmonologa, którzy nie potwierdzili rozpoznania astmy. Pulmonolog, jak Pani podaje, jej jednak nie wykluczył. Warto więc wybrać się ponownie do pulmonologa w celu dokończenia diagnostyki.

Proszę jednak pamiętać, że duszność nie musi być spowodowana astmą. Często towarzyszy ona innym chorobom płuc, chorobom serca, może być związana z problemami natury emocjonalnej. Istotne jest, czy duszności towarzyszą jakieś inne objawy, czy przyjmowane leki przynoszą Pani ulgę, czy była pani kiedykolwiek narażona na dym tytoniowy. Dlatego rozpoznanie może być postawione przez lekarza jedynie po dokładnym zbadaniu Pani i analizie wyników Pani badań.

Jeśli chodzi o nadwrażliwość tylko na niektóre zapachy, która Panią dziwi - różne perfumy mają różny skład chemiczny. W jednych mogą być zawarte substancje, które wywołują u Pani duszność,  w innych ich nie ma. Stąd też Pani różna reakcja na różne rodzaje perfum.

Pozdrawiam.

Krótko: testy płatkowe chemiczne np True test, ige swoiste panel wierny 20 alergenów, pletyzmografia płuc. Wyniki tych badań odpowiedzą na większość problemów.