Duszności i brak tchu a astma

Mam 14 lat, jeździłam do Rabki, bo miałam podejrzenia, że mam astmę. Zrobili mi wszystkie badania - spirometrię miałam bardzo dobrą. Podejrzeniem co do astmy był tlenek azotu w wydychanym powietrzu. W czasie tego pobytu miałam też robiony pomiar PEF (miałam bardzo niski za każdym razem, a mam 160 cm wzrostu). Wyspepują u mnie duszności, muszę mieć zawsze przy sobie V****. Nie dam rady biegać ani jeździć na rowerze, bo wtedy nie mogę złapać powietrza i się duszę. Miałam robione testy na astmę wysiłkowę - też nic nie wyszło. A mimo to nie wykryli u mnie astmy. Czy to może być astma czy nie?

Witaj! Szpital Dziecięcy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce zajmujących się diagnostyką i leczeniem astmy u dzieci. Dlatego jest mało prawdopodobne, abyś chorowała na astmę, jeśli została ona przez tamtejszych lekarzy wykluczona.

Nie piszesz jednak, kiedy miałaś wykonywane badania - jeśli było to dawno, mogą one wymagać powtórzenia.  W związku z tym, że cały czas odczuwasz dolegliwości, które wymagają stosowania leku powinnaś udać się do lekarza - najlepiej alergologa lub pulmonologa. Wcześniej radziłabym wizytę u lekarza rodzinnego, który zbada Cię, zleci wykonanie badań i na tej podstawie oceni, czy nie występują u Ciebie inne problemy zdrowotne, mogące objawiać się dusznością i upośledzoną tolerancją wysiłku (niedokrwostość, choroby serca, i in.).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.