Duszności i zawroty głowy a nerwica

Witam. Od pewnego czasu mam problemy z oddychaniem. Zaczęło się tydzień temu, kiedy to ucząc się na egzamin nagle zaczęłam łapać powietrze (po prostu mi go zabrakło) poczułam jak kręci mi się w głowie, jak boli mnie klatka piersiowa, myślałam, że zemdleję. Miałam ciśnienie 193/96 i przeszło po podaniu leku uspokajającego. Lekarz nic nie wykrył, mówi, że to nerwica. Czy psychika ma taki wpływ na zdrowie? W dalszym ciągu oddycham jakby zabrakło powietrza, boli mnie tchawica pomimo braku stresu.

Tak, nerwica może dawać takie objawy. Jeśli badania nie wykazują innych zaburzeń czy chorób oznacza to psychogenne podłoże trudności. Warto zgłosić się do psychologa i podjąć psychoterapię. Pozwoli ona dotrzeć do przyczyn (emocjonalnych) zaburzeń i poradzić sobie z objawami.

Stan może być poważny i wymaga przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki w szczególności medycznej. Jeżeli zostaną wykluczone organiczne lub funkcjonalne przyczyny wysokiego ciśnienia wskazana będzie konsultacja psychiatryczne oraz podjęcie terapii psychologicznej.