Duszności przy astmie czy nerwicy?

Witam. Od kliku miesięcy towarzyszą mi następujące objawy: - uczucie duszności, czuję że mój oddech nie jest swobodny, - uczucie ciężkości w piersiach - czasem mam wrażenie, jakby mięśnie klatki piersiowej były silnie ściśnięte, tworzą wtedy jakby pancerz, - pojawia się uczucie lęku, że zaraz się uduszę, mam problem z zaczęrpnięciem głębszego oddechu, - pojawia się czasem skurcz krtani. Dodam, że mam stwierdzoną (od ok. 3 lat) alergię na kurz. Nie była ona jakoś specjalnie leczona - od czasu do czasu łykałam tylko leki. Około roku temu miałam robioną zwykła spirometrię - wyniki były dobre. Czy moje objawy mogą być spowodowane astmą, czy są może tylko spowodowane nerwicą, na którą też cierpię od pewnego czasu? Pozdrawiam, M.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Ze względu na obciążony wywiad (rozpoznana alergia wziewna), nie można wykluczyć, iż przyczyną objawów jest astma oskrzelowa. Co prawda spirometria sprzed roku była prawidłowa, ale jak rozumiem, objawy pojawiły się później. Warto byłoby więc powtórzyć spirometrię.

Nierzadko też zaburzenia nerwicowe maja podobną manifestację somatyczną. Ta przyczyna Pani dolegliwości jest nie mniej prawdopodobna.

Doradzam wizytę u lekarza rodzinnego lub internisty. Dokładny wywiad oraz badanie lekarskie przybliżą właściwą diagnozę.

Pozdrawiam