Duszności, suchy i świszczący kaszel a prawdopodobieństwo astmy

Panie Doktorze, czy ja mogę mieć astmę? Mam 65 lat.Mój dziadek chorował na astmę,jedna z sióstr od 5.roku życia a druga leczy się od ok.10 lat. Objawy: Duszności-zwłaszcza nad ranem,suchy świszczący kaszel,IgE ujemne,RTG prawidłowe,spirometria w normie (w dniu badania).Niewydolność serca wykluczona.Nie pomagał Ventolin.Po pobycie w szpitalu i leczeniu Berodualem i Pulmicortem - znaczna poprawa,ale nadal sporadyczne duszności. Będę wdzięczna za odp.,bo wizyta u pulmunologa za pół roku.

Witam! Rozpoznanie astmy w Pani przypadku jest jak najbardziej możliwe. Astma jest chorobą, która objawia się jako epizodyczne napady duszności i kaszlu. Zdarza się więc że badanie spirometryczne przeprowadzone w okresie braku dolegliwości jest całkowicie prawidłowe.