Duszności, szybsze bicie serca, lęk o zdrowie. Czy to nerwica?

Od pewnego czasu, konkretnie od świąt Bożego Narodzenia, zdarzają mi się napady duszności, szybsze bicie serca - szczególnie wieczorami, kiedy kładę się spać, wprawdzie w nocy (jak już uda mi się zasnąć) śpię spokojnie i się nie budzę, ale ostatnio jeszcze doszły do tego lęki, że umrę, że jestem ciężko chora itp. Czy to może być nerwica? Od kilku dni piję melisę i magnez. Duszności jakby chwilowo ustały, ale reszta objawów nie. Czy coś jeszcze mogę zrobić we własnym zakresie? Czy niezbędna jest wizyta u lekarza?

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

wydaje mi się, że jeśli jest Pani zaniepokojona swoim stanem zdrowia i obawia się choroby, to nic nie stoi na przeszkodzie, by udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o badanie. Zastanowiłbym się, czy w czasie świąt zdarzyło się coś niepokojącego Panią, może coś przykrego lub strasznego.

Doznania, które Pani opisała są niespecyficzne - mogą być objawami choroby somatycznej, są również objawami lęku (kiedy się boimy, nasze serce zaczyna mocniej bić, wówczas zazwyczaj lęk się nasila). Czasem takie objawy pojawiają się również podczas i po spożyciu dużych ilości alkoholu, zażyciu narkotyków.

Wydaje mi się, że podłoże emocjonalne jest bardziej prawdopodobne w Pani przypadku, jednakże, aby to ustalić z całą pewnością, potrzebne jest osobiste badanie. Proponowałbym więc w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który wykluczy choroby somatyczne. Wówczas mogłaby Pani poszukać kontaktu z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie