Duża nadwaga w ciąży i wysoki poziom glukozy

Mam 29 lat, 168 cm wzrostu, obecnie ważę 106 kg, jestem w 27 tygodniu ciąży. Od 6 lat leczę się z powodu niedoczynności tarczycy - uregulowana, co roku miałam robiony pomiar cukru na czczo - zawsze w normie, ok. 80 mg/dl. Dwa dni temu wykonałam test obciążenia glukozą 50g - wynik na czczo 79 mg/dl, po 1h - 187 mg/dl oraz obecność glukozy w moczu. Sprawdziłam wcześniejsze wyniki badań, z 2006 roku: glukoza na czczo - 81 mg/dl, po 1h - 187 mg/dl, po 2h - 148 mg/dl oraz insulina na czczo - 20,4 mU/l, po 2h - 147,6 mU/l. Wtedy lekarz nic na nie nie powiedział. Czy te wyniki wskazują, że już w 2006 roku miałam cukrzycę? Czy obecnie, na podstawie tych wyników można stwierdzić cukrzycę ciążową? Jak powinnam teraz postąpić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Na podstawie wyników z 2006 roku można było u Pani zdiagnozować nieprawidłową tolerancję glukozy (ang. IGT) ze względu na przekroczenie wartości 140 mg/dl w 2 h testu. Jest to stan określany jako "przedcukrzycowy", zwięszający znacznie ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości. W celu prewencji cukrzycy powinna Pani mieć wydane zalecenia modyfikacji stylu życia (redukcja masy ciała, wzrost aktywności fizycznej). Aktualny wynik badania przesiewowego z 50 g glukozy jest nieprawidłowy. Jeżeli wartość po 1 h przekracza 140 należy wykonać doustny test z 75 g glukozy. Wynik tego testu rozstrzygnie, czy ma Pani cukrzycę ciążową, czy nie. Na podstawie testu przesiewowego nie można zdiagnozować cukrzycy. Ze względu na czynniki ryzyka cukrzycy (masa ciała, nietolerancja glukozy, niedoczynnośc tarczycy) należy już wdrożyć ograniaczenia dietetyczne - ograniczyć spożycie węglowodanów prostych (np. słodyczy).