Dwujęzyczność a autyzm

Witam!

Mój syn ma 2,5 roku, jeszcze nie mówi, tylko "babla" w swoim języku, nie wykonuje prostych poleceń, rozumie bardzo mało. Ostatnio miał wykonywane testy pod okiem pedagoga i logopedy i oni powiedzieli, że syn jak najbardziej potrzebuje terapii, pan pedagog powiedział, że widzi pewne cechy zachowania jak u dzieci autystycznych. Rzeczywiście wszystko się zgadza z tym, co czytam na Waszej stronie. Obecnie mieszkamy w Stanach Zjednoczonych, w domu porozumiewamy się w języku polskim, więc nasz syn "rozumie" tylko ten język. Jeżeli zaczniemy terapię, będzie ona prowadzona przez specjalistów w języku angielskim. Czy to ma sens? Czy dzieci autystyczne mogą przyswoić dwa języki? Planowaliśmy dać syna do przedszkola od kwietnia br., ale w tej sytuacji nie wiem co robić? Może on w ogóle "zgłupieje" - inny język w przedszkolu, inny w domu? Poradźcie mi co robić, nie mam co prawda stu procentowej diagnozy, ale serce mówi mi, że coś jest nie tak (obym się myliła).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Myślę, że przede wszystkim powinni Państwo nawiązać kontakt z ośrodkiem terapeutycznym i uzyskać informacje na temat rodzaju terapii, jej przebiegu i stosowanych technikach, oraz roli rodziców w procesie terapeutycznym.

Odmienności językowe mogą nie stanowić przeszkody w osiąganiu korzyści z psychoterapii, która opiera się głównie na technikach związanych z analizą zachowania dziecka.

Co do wyboru przedszkola, proponuje  skonsultować się z pedagogiem, który badał dziecko.

Problemem w adaptacji do przedszkola może być nie tyle dwujęzyczność, co specyficzne trudności związane z autyzmem.

http://portal.abczdrowie.pl/metoda-behawioralna-w-terapii-autyzmu

http://portal.abczdrowie.pl/terapia-dziecka-autystycznego

http://portal.abczdrowie.pl/dziecko-autystyczne-w-przedszkolu

http://portal.abczdrowie.pl/wybor-odpowiedniego-przedszkola

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Tak należy rozpocząć terapię i stosować ją systematycznie.
Nie tylko logopedyczną śle również wszelkie zajęcia rozwojowe.
Pozdrawiam AM