Dyskopatia odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa

Mam 34 lata i 15-miesięcznego synka. Nie mogę chodzić z powodu ataków rwy kulszowej prawej nogi. Kiedy ból jest nieco powstrzymany i zaczynam chodzić, często dochodzi do silnego zwiodczenia kończyny, przez które przewracam się. Zrobiłam MR oto opis: Badanie wykonano w sekwencji TSE w obrazach T1- T2 zależnych, w płaszczyźnie strzałkowej, wieńcowej i poprzecznej. Wyszło: Zaawansowana lewostronna skolioza lędźwiowa. Spłycenie fizjologiczne lordozy lędźwiowej. Na poziomie L3-L4 i L4-L5 okrężna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy i zwężająca lewy otwór m/kręgowy. Na poziomie L5 - S1 okrężna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy. Skolioza jest w dalszym ciągu progresywna. Nie wiem co mnie czeka i jak leczyć abym mogła chodzić. Proszę o opinię. Pozdrawiam, Kasia L.

Witam! Uwidocznione zmiany sugerują dość istotną dyskopatię odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa, wykryte zmiany tłumaczą odczuwane dolegliwości. Podstawowy leczeniem w tej sytuacji jest leczenie zachowawcze opierające się na farmakoterapii, rehabilitacji oraz ewentualnej zmianie stylu życia. Farmakoterapia opiera się na lekach z grupy NLPZ oraz miorelaksantach. Rehabilitacja powinna zawierać fizykoterapię i masaż. W życiu codziennym ważne jest bezwzględne unikanie podnoszenia dziecka oraz ciężkich przedmiotów. W miarę możliwości należy unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Proponuję skonsultować problem z neurologiem w celu dokładnej oceny całości obrazu klinicznego. Po przeprowadzeniu badania fizykalnego zaplanuje i zleci leczenie. Pozdrawiam serdecznie!