Działanie luteiny

Witam, jestem 8 miesięcy po porodzie, od dwóch miesięcy nie karmię piersią, nie dostałam jeszcze miesiączki. Lekarz na badaniu USG stwierdził, że jajniki jeszcze śpią, przepisał mi luteinę na wywołanie miesiączki. Bardzo chciałabym drugie dziecko jak najszybciej, czy branie luteiny nie zaszkodzi? Kiedy mogę liczyć na miesiączkę i owulację po luteinie? Czy są jakieś naturalne metody wywołania miesiączki. Czy jak wezmę luteinę najpierw będzie owulacja?

Witam serdecznie! Luteina jest syntetycznym progesteronem stosowanym w celu wywołania miesiączki. Jego suplementacja ma na celu podwyższenie poziomu pregesteronu, którego niedobór najprawdopodobniej jest przyczyną cykli bezowulacyjnych i braku miesiączki. Przyjmowanie luteiny rzadko wywołuje działania niepożądane. Krwawienie pojawia się zwykle do 14 dni od przyjęcia ostatniej tabletki luteiny. Owulacja z kolei powinna pojawić się od następnego cyklu. W pierwszym miesiącu pojawia się wyłącznie krwawienie jako efekt obniżenia progesteronu w surowicy krwi. Pozdrawiam