Działanie tabletki 72h po

Witam, mam 19lat. Od roku przyjmuje tabl antykoncepcyjne. Przyjęłam tabl. około godz. 21 i zwymiotowałam ją około godz. 23:40. Nie wzięłam kolejnej ponieważ myślałam, że może się wchłonęła. Nie współżyłam tego dnia i w poprzednie dni też nie. Nie miałam krwawień po zwymiotowanej tabletce, kolejna tabletka przyjęłam o stałej porze następnego dnia, współżyłam też tego dnia (stosunek przerywany) w obawie o ciążę pojechałam do ginekologa i po około 48 godz. przyjęłam tabl 'PO' . Cała sytuacja była w 9 dniu cyklu. Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w moim przypadku? Nie mam żadnych skutków ubocznych po tabletce 72h po, czy to coś złego? I jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych są zawsze dni płodne? Pozdrawiam
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pomyłkę oraz w tygodniu następującym po pomyłce, dlatego w Pani przypadku zasadne było zażycie tabletki "72h po". Lek ten ma dosyć dużą skuteczność, ale wiadomo - nie wynosi ona 100%. Proszę wykonać test ciążowy za około 2 tygodnie. Brak skutków ubocznych leku nie świadczy o nieskuteczności tabletki.
Pyta Pani "czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych są zawsze dni płodne?".
Ja mam nadzieję, że chciała Pani zapytać :"czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych są zawsze dni NIEPŁODNE?"... Proszę przeczytać ulotkę swoich tabletek antykoncepcyjnych - antykoncepcja hormonalna działa tak, że przez cały czas jej prawidłowego zażywania kobieta jest w 99% chroniona przed ciążą. Jednak trzeba pamiętać, że czasami pominięcie jednej tabletki lub opóźnienie w jej zażyciu może znacznie zmniejszyć działanie antykoncepcji hormonalnej i być powodem niechcianej ciąży.
Pozdrawiam!