Dziecko budzi się w nocy

Witam, mój synek skończył 5 miesięcy, pediatra zalecił, aby go nie karmić w nocy z uwagi na to, że dużo waży (9kg). Jak mam go oduczyć nocnego jedzenia? Budzi się średnio 3 razy, o 19:30 zasypia przy piersi, potem o 23, o 2 i 4 a o 6 już jest wyspany. Karmię piersią, synek nie chce w zastępstwie wody ani herbatki tylko domaga się piersi. Próbowałam podawać mu kleik ryżowy pomieszany z mlekiem z piersi, ale to poskutkowało tylko na 2 noce. Dziękuję za odpowiedź.

Witam! Nie napisała Pani jakiego Pani synek jest wzrostu, a to bardzo istotne, aby stwierdzić czy faktycznie za dużo waży. Podczas karmienia niemowląt należy przede wszystkim kierować się ich wymogami – apetytem – to dziecko najlepiej wie, kiedy jest głodne, a kiedy nie. W tym wieku nie powinno się mówić, że dziecko waży za dużo czy też za mało. Przykładowo czasem wystarczy spojrzeć na rodziców, jeśli jesteście Państwo wysocy nic dziwnego, że niemowlę waży i mierzy więcej niż przeciętne dziecko. Jeśli martwi się Pani opinią pediatry proponuję sprawdzić czy dziecko budzi się w nocy z głodu, czy po prostu brakuje mu obecności mamy – proszę ponosić dziecko przy piersi nie karmiąc go, ukołysać, jeśli to nie przyniesie pożądanego efektu proszę swobodnie nakarmić maleństwo. Niepokoić może się Pani dopiero wówczas, gdy dziecko skończy kilka lat, będzie jadło bardzo dużo, jego masa będzie nieprawidłowa – jednak do tego czasu może wiele się zmienić. Poza tym to rola rodziców, aby uczyli dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, dlatego nie ma co się martwić na zapas. Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna